Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Zeytin Arazilerinde Sanayi Tesisleri Var

2002 yılında 102 milyon zeytin ağacı ile 1,8 milyon ton zeytin yetiştirilirken; geçen 17 yıllık süreçte ağaç sayısı 178 milyona ulaşmasına rağmen verim 1,5 milyon ton seviyelerine geriledi.

yapi.com.tr
Zeytin Arazilerinde Sanayi Tesisleri Var

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin tarımda önemli bir potansiyele sahip olduğunu ancak bu potansiyelini gerekli ölçüde değerlendiremediğini belirtti.

BirGün’de yer alan habere göre; bu potansiyelin bileşenlerinden zeytin ve pamuk ürünlerine değinen Sarıbal, zeytinin insanlık tarihi kadar eskiye dayanan bir geçmişe sahip olduğunu vurguladı. Sarıbal, şunları söyledi: "Dünya varlığından beri doğanın bize bahşettiği önemli ürünlerden bir tanesi de zeytindir. Zeytin bizim coğrafyamız için ayrıca bir önemi vardır, o da bu toprakların asli bitkisidir. 2002 yılında 102 milyon zeytin ağacına sahip ülkemizde 1,8 milyon ton zeytinin yetiştirilirken geçen 17 yıllık süreçte ağaç sayısı 178 milyona ulaşmış ancak verim 1,5 milyon ton seviyelerine gerilemiştir. Bu yıl elde edilecek zeytin miktarının da 1,5 milyon ton olacağı öngörülüyor. Buradaki sorunun adı zeytin bölgeleridir. Herkes ılıman bölgede, deniz kenarlarında yaşamak istediği için zeytin arazisi olarak belirlenmiş alanlarda artık binalar, sanayi tesisleri var. Bu nedenle zeytin ağaçlarımız tek tek gidiyor. 1939 yılında çıkan yasaya göre zeytin ağaçlarının kesilmemesi lazım. İktidarın kalkınma modeli kapsamında o 100 yıllık, 150 yıllık ağaçların kesilmemesi lazımdır. İktidarın başlattığı zeytin seferberliği kapsamında dikilen zeytin ağaçlarının akıbeti ne durumdadır? Zeytin ağacı varlığının arttığı söylenirken verimde görülen düşüş neden kaynaklanmaktadır? Bu çok önemli bir problemdir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeytin-arazilerinde-sanayi-tesisleri-var_175439.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!