Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zeytin Yerine Efe Tabelası

Edremit-İzmir karayolunun Balıkesir-Burhaniye-Havran-Ayvalık kavşağına dikilen üç boyutlu dev tabeladaki yazılar, Edremit belediye başkanı değiştikçe onlarla birlikte değişiyor.

Hürriyet Gazetesi
Zeytin Yerine Efe Tabelası

Edremit-İzmir karayolunun Balıkesir-Burhaniye-Havran-Ayvalık kavşağına dikilen üç boyutlu dev tabeladaki yazılar, Edremit belediye başkanı  değiştikçe onlarla birlikte değişiyor.

1999 yılı Mart ayında göreve gelen MHP’li Belediye Başkanı Tuncay Kılıç, Edremit-Burhaniye-Havran yol kavşağına her yönden görülebilecek şekilde diktiği dev tabelaya Kazdağları ve efe figürleri yerleştirerek "Efeler Toprağı Edremit’e, Efeler Dağı Kazdağı’na Hoşgeldiniz" yazısını koydurdu. Bu yazı, Kılıç’ın görev yaptığı beş yıllık süre içinde yerinde kaldı ve deforme oldukça yenilendi.

2004 yerel seçimlerinde göreve gelen AKP’li Yunus Bozbey, "Kentler, ilçeler daha çağdaş kimlikleriyle ve üretimleriyle anılmalı" dedi ve tabeladaki efe figürünü kaldırıp, zeytin figürü koydurdu ve yazıyı da "Zeytin diyarı Edremit’e hoşgeldiniz", "Edremit, jeotermal ile ısınıyor" ibareleriyle değiştirdi. Mart 2009’daki yerel seçimlerle tekrar işbaşına gelen MHP’li Tuncay Kılıç, tabelayı yeniden değiştirdi ve ilçe "efe" kimliğine birkez daha kavuştu.

Kılıç, "Efe demek, mert demek, yiğit demektir. Edremit gençleri, Edremit efeleri Kurtuluş Savaşı’nda gösterdikleri yararlılıklarla Atatürk’ün övgüsüne mahzar olmuşlardır. Kuvay-ı Milliye’nin de temeli burada atılmıştır. Efeler diyarı Edremit’in mazisini unutmadık ve unutturmamak için çalışıyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeytin-yerine-efe-tabelasi_73891.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!