Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zeytinburnu Kapışması

İstanbul, bugün tarihinde görmediği bir ihaleye sahne olacak. Galataport'un 3 katı büyüklüğündeki Zeytinburnu Marinası ihalesinin katılımcıları da hem sayıca hem zenginlik bakımından dünyanın önde gelen grupları olacak.

Cumhuriyet Gazetesistanbul, bugün tarihinde görmediği bir ihaleye sahne olacak. Galataport'un 3 katı büyüklüğündeki Zeytinburnu Marinası ihalesinin katılımcıları da hem sayıca hem zenginlik bakımından dünyanın önde gelen grupları olacak. Galataport'a 3.8 milyar Euro ile en yüksek teklifi veren, ancak Danıştay'a takılan Sami Ofer başta Şeyh Maktum, Donald Trump gibi dev fonlara hâkim isimlerin ihalede yarışması bekleniyor.

Eski balıkçı barınağı üzerine kurulacak marina ve ticaret merkezi projesinin ihalesine onlarca yerli ve yabancı yatırımcının ilgi gösterdiği biliniyor. Bugün İstanbul Defterdarlığı Avrupa Yakası Milli Emlak Daire Başkanlığı İhale Servisi'nin tekliflerini alacağı yatırımcılar, yüksek katlı ofis, otel ve ticaret merkezi olmak üzere 3 gökdelen ve mega yatların da yanaşabileceği liman yapabilecek.

Yatırımcılar öncelikle ön izin belgesi için yarışacak. 5.4 milyon YTL muammen bedelle satışa çıkan ön izin belgesi için kapalı zarf usulüyle teklif yapılacak ve ardından açık artırma gerçekleştirilecek. İzin belgesi alabilenler, projesini hazırlayacak. Projeler, ilgili bakanlıklar ve kurumlarca değerlendirilerek gerekli imar ve iskân izinleri verilecek. Projeyi üstlenen grup, cirodan da Milli Emlak'e pay ödeyecek. Projede denizin doldurulabileceği alan yaklaşık 1.5 milyon metrekareye çıkabilecek.

Sümerbank arazisi de önemli
Sümerbank'a ait Bakırköy'de 87 dönümlük ve marina projesine çok yakın olan fabrika arazisi, Özelleştirme İdaresi tarafından 2004'te 44 milyon dolara AKP'ye yakınlığı ile bilinen Kemal Ayvacı ve Nevzat İnan'ın sahibi oldukları Doğa Madencilik'e satıldı. Emlakçiler, Ayvacı ve İnan'ın bu arazinin metrekaresini 500 dolar civarında aldıklarına, buna karşılık bölgede arazi metrekare değerinin konut ve turizm imarına göre 2.500 ile 4.500 dolar arasında olduğuna dikkat çektiler. Bu arazinin önemine işaret edilirken boş bekleyen arazi konusunda sahipleri Ayvacı ve İnan'a telefonla ulaşılamadı. Emlakçiler, söz konusu arazinin turizm ve konut imarlı olduğunu, denize 500 metre cephesi bulunduğunu belirterek buraya da çok yüksek katlı rezidans ve oteller yapılabileceğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeytinburnu-kapismasi_50226.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!