Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ziraat'in Taksim'deki Tartışmalı Arazisi Yeniden Satışa Çıkıyor

Ziraat Bankası, uzun yıllardır üzerinde "Cami yapılsın mı yapılmasın mı?" tartışmalarının olduğu Taksim'deki arazisini yeniden satışa çıkardı. Muhammen bedelin açıklanmadığı satış ilanında ihaleye katılmak için gerekli teminat tutarı 2.4 milyon YTL olarak belirtildi.

Referans Gazetesib>Ziraat Bankası, uzun yıllardır üzerinde "Cami yapılsın mı yapılmasın mı?" tartışmalarının olduğu Taksim'deki arazisini yeniden satışa çıkardı. Muhammen bedelin açıklanmadığı satış ilanında ihaleye katılmak için gerekli teminat tutarı 2.4 milyon YTL olarak belirtildi.

Taleplerin 1 Kasım 2007 tarihinde saat 15.00'te kapalı zarf teklif alma usulü ile yapılacağı bildirilen ilanda birden fazla teklif olması halinde ise en yüksek teklif üzerinden teklif sahipleri arasında açık artırma ve en yüksek teklifi veren firma veya kişiyle pazarlık yapılmak koşuluyla ihale ile satılacağı kaydedildi. İhale bedeli peşin veya 48 aya kadar eşit taksitlerle ödenebilecek. Arazinin ekspertiz değerinin 40 milyon YTL civarında olduğu öğrenildi.

50 yıldır gündemde
Satışa çıkarılan Taksim’deki 1.6 dönümlük arsa, "Taksim’e cami" yapılması tartışmaları ile birlikte sık sık gündeme geliyor. İlk olarak 1950'de dönemin başbakanı Adnan Menderes’in gündeme getirdiği cami projesi, 1970'li yıllarda ve 1997'de Refahyol hükümeti döneminde de büyük tartışmalara neden olmuştu. Cami projesi için düşünülen 5 dönümlük arsanın 1.6 dönümlük kısmı Ziraat Bankası’na, geri kalan kısmı da Vakıflar Bankası'na ait. Ziraat Bankası'nın arsası uzun zamandır otopark olarak kullanılıyor.

İmar sorunu çözülemiyor
Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bu araziyi yaklaşık 10 yıldır satmaya çalıştıklarını ancak imar sorunu nedeniyle satamadıklarını söyledi. Arazinin SİT kapsamında olduğunu belirten Çağlar, "Yani alan kişi bu arazide bir şey yapamayacak. Bu nedenle kimse talip olmuyor. Ancak biz Bankalar Kanunu gereği elimizdeki gayrimenkulleri satışa çıkarmak zorundayız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ziraatin-taksimdeki-tartismali-arazisi-yeniden-satisa-cikiyor_57070.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!