Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zorlu, Gökdelene El Attı

Ahmet Nazif Zorlu'nun sahibi olduğu Zorlu Gayrimenkul, 2 yıl önce satın aldığı Pasaport'daki Passtel Alışveriş Merkezi ve yanındaki boş tütün deposuna kuracağı rezidans için ön çalışmalara başladı. Zorlu Gayrimenkul Genel Müdürü Levent Ergül, Konak Residence projesine yönelik zemin etüdü çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

Yeni Asır Gazetesi
Zorlu, Gökdelene El Attı

Ahmet Nazif Zorlu'nun sahibi olduğu Zorlu Gayrimenkul, 2 yıl önce satın aldığı Pasaport'daki Passtel Alışveriş Merkezi ve yanındaki boş tütün deposuna kuracağı rezidans için ön çalışmalara başladı. Zorlu Gayrimenkul Genel Müdürü Levent Ergül, Konak Residence projesine yönelik zemin etüdü çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Ergül, "Henüz yatırıma başlamadık. Proje çalışması aşamasındayız. Proje hazırlığına yönelik zemin etüdleri yapıyoruz. Bu çalışmalar ileride yapacağımız yatırıma ışık tutacak" dedi.

Küçükbay'dan aldı

Yatırımın başlama zamanı ve yatırım tutarı hakkında bilgi vermeyen Ergül, projenin zemin etüdü çalışması sonucunda şekilleneceğini ifade etti. Uzun yıllar tütün deposu olarak kullanılan binalar, 2003 yılında Ahmet Küçükbay'ın sahibi olduğu Orkide Yağları tarafından satın alındı. Binalardan birini yenileyerek Orkide Alışveriş Merkezi'ne dönüştüren Küçükbay, 25 milyon dolar yatırımla 35 katlı otel kurmak için uzun süre çalıştı. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi yoğunluğu artıracağı gerekçesiyle projeye izin vermedi. 2007'de Zorlu Grubu, binaları 34.3 milyon dolara Küçükbay'dan satın aldı. Orkide Alışveriş Merkezi'nin adı da Passtel Alışveriş Merkezi olarak değiştirildi.

Sınırlama yok

Zorlu Gayrimenkul, eski tütün deposu ve Passtel Alışveriş Merkezi'nin bulunduğu alana Konak Residence adını taşıyan çok katlı proje kapsamında ticaret merkezi ve konut yapmayı planlıyor. Modernist ve teknolojik bir şehir mimarisi yaratmayı planlayan Zorlu'nun gökdelen projesine geçen yıl Konak Belediye Meclisi'nden onay çıktı. Zorlu Gayrimenkul, tütün depoları ve Passtel Alışveriş Merkezi'nin toplam 2 bin 700 metrekarelik arsasını, aradaki arsaları da alarak 3 bin metrekareye çıkardı. Böylece projeye onay verildi. İmar plan değişikliği sonucu projenin yüksekliği ise serbest bırakıldı.

Ödüllü mimar

Projenin ek yapılarında kat sayısı 8'i geçmeyecek. Tütün depoları yıkılarak yeşil alana dönüştürülecek. Zorlu'nun hazırladığı Konak Residence projesi, Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri kapsamında Avrupa ve Afrika Gayrimenkul Ödülleri 2009 yarışmasında, en iyi konut mimarisi ödülü almıştı. Projeyi ünlü mimar Emre Arolat yürütecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zorlu-gokdelene-el-atti_74400.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!