Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Zorlu'dan Sanata Büyük Yatırım

Türkiye'nin en büyük çağdaş sanat etkinliği unvanına sahip ''Contemporary Istanbul'', İstanbul Kongre Merkezi ile İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda açıldı. Bu yıl 526 sanatçı, 3 bin eser, 20 ayrı ülkeden 42'si yurt dışı, 48'i yurt içi olmak üzere 90 çağdaş sanat galerisi ile beraber birçok paralel etkinlik ve projeye ev

yapi.com.tr / AA
Zorlu'dan Sanata Büyük Yatırım

İstanbul Kongre Merkezi ile İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda açılan ''Contemporary Istanbul'', bu yıl 526 sanatçı, 3 bin eser, 20 ayrı ülkeden 42'si yurt dışı, 48'i yurt içi olmak üzere 90 çağdaş sanat galerisi ile beraber birçok paralel etkinlik ve projeye ev sahipliği yapıyor. ''Contemporary Istanbul''un ana sponsorluğunu Akbank Private Banking ve destek sponsorluğunu Zorlu Center üstleniyor.

İstanbul Kongre Merkezi'ndeki açılış töreninde, Erdem Helvacıoğlu ve Tal Isaac- Renaissance Man gerçek ses elementlerinden ilham aldıkları özel ses performanslarını sergilediler.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki açılış performansı, Özgür Erkök'ün 'Otozit Parazit' isimli kostümlü sahne performansını ve Bulgaristan asıllı Alman sanatçı Voin De Voin'in dilin olası çağrışımlarından esinlendiği ''PLAY'' adlı performansını bir araya getirdi.

''Contemporary Istanbul''da bu seneden itibaren yer alan ''Küratöryel Sergi'' bölümünde, katılımcı galeri sanatçılarının eserleri ''Contemporary Istanbul'' desteğiyle genç bir küratör tarafından bir araya getirilerek seçki oluşturuluyor ve galeri sergileme alanlarının dışında fuar alanında sergileniyor.

Serginin amacı günümüz sanatında ve kültüründeki çağdaş sorunlara ışık tutmak ve nesnenin hızla değişen ortamda nasıl evrildiğini yorumlamak, aynı zamanda çağdaş sanat ortamının, anlatının durmak bilmeyen hareketiyle nasıl başa çıktığını araştırmak.

''Contemporary Istanbul'', bu yıl ''New Horizons-Yeni Ufuklar'' bölümünde Körfez Bölgesi Ülkeleri'nden galeriler, sanatçılar, küratörler, sanat eleştirmenleri ve koleksiyonerlere yer veriyor.

Fuar boyunca çağdaş sanatın bugünü ve yarınının tartışılacağı CI Dialogues Konferans Serisi'nde Türkiye'den ve uluslararası çevreden koleksiyonerler, sanatçılar, sanat kurumu yöneticileri, sanat eleştirmenleri panel ve konuşmalara katılıyor.

Geçen yıl ''Contemporary Istanbul''da Ermeni sanatçıların Türk sanatseverlerle buluşturulduğu ''Ermenistan'dan Sanat'' sergisi bu yıl da yeni eserler ve sanatçılarla tekrar sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Ayrıca Komet'in 70'inci yaşı, tablo, video seçkisinden oluşan ve sanatçının ilk kez sergilenecek 27 eserine yer verilen ''O Değilse Başkasıdır''-''Esrarengiz'' başlıklı bir sergiyle kutlanıyor.''Sanatı, Türkiye için destekliyoruz''

Zorlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde açılan ve Zorlu Center'in ortak sponsor olduğu ''Contemporary Istanbul''un Zorlu Center Özel Lounge'unda, sanata verdikleri destek ve 2012 yılı sonunda açılması planlanan Türkiye'nin en büyük gösteri sanatları merkezi olacak ''Performans Sanatları Merkezi''ne ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Zorlu Center Projesi'nin ofis, otel, alışveriş merkezi, rezidanslar ve ''Performans Sanatları Merkezi''nden oluşan çok fonksiyonlu bir proje olduğunu belirten Zorlu, sanatın çeşitli dallarına ev sahipliği yapmak üzere çok amaçlı sanat merkezi olarak tasarlanan, aynı zamanda Londra-West End, New York-Broadway'de gösterimi gerçekleşen müzikallerin ve oyunların dünya prömiyerlerinin sergileneceği merkezin 50 bin metrekarelik alana sahip olacağını söyledi.

3 bin 70 kişilik kapasiteyle Türkiye'nin en büyük gösteri sanatları merkezi olacak ''Performans Sanatları Merkezi'' açıldıktan sonra dünyanın önde gelen müzikal, konser, dinleti, tiyatro ve dans gösterileri, resim sergisi ve müzayedeleri gibi birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapacağını anlatan Zorlu, şunları kaydetti:

''4 farklı kontta her türlü ihtiyaca yönelik irili ufaklı salon ve fuaye alanlarında etkinlik ve sergilerin yer bulacağı merkezde, biri amplifiye akustik özelliğe sahip 2 bin 300 kişi kapasiteli, diğeri doğal akustik donanımla tasarlanan 770 kişi kapasiteli 2 salon, İstanbul'u dünyaca ünlü eserlerle buluşturacak. Ayrıca farklı katlarda her türlü ihtiyaca yönelik toplam 20 bin metrekare fuaye alanında sergi, kafe ve mağazalar da bu merkezin içinde yer alacak. Tüm katlardaki bağlantılar sayesinde rezidanslardan alışveriş merkezine, hatta kompleksin diğer kısımlarına kolayca ulaşım sağlanacak.''

Merkezin açılmasıyla birlikte sanata verecekleri değeri, şimdiden insanlarla paylaşabilmek adına kültürel ve sanatsal etkinliklere sponsor olduklarını dile getiren Zorlu, ''Zorlu Center'in en önemli, en değerli noktasının Performans Sanatları Merkezi'nin olduğunu düşünüyoruz'' dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/zorludan-sanata-buyuk-yatirim_89846.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!