Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zorunlu Haller Dışında Yeni Proje Yok

Yatırım Programı’na 2004 yılında çok zorunlu haller dışında yeni dış kredili proje, acil ve zorunlu haller dışında da yeni proje alınmayacak.

NTV-MSNBCb>Yatırım Programı’na 2004 yılında çok zorunlu haller dışında yeni dış kredili proje, acil ve zorunlu haller dışında da yeni proje alınmayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı genelge ile 2004 Yılı Yatırım Programı Hazırlama Esasları bugünkü Resmi Gazete’de yer aldı. Buna göre, bütün yatırımcı kuruluşlar, yatırım tekliflerini Makro Çerçeve Kararında belirtildiği şekilde hesaplanacak yatırım teklif tavanları ve bu programda belirtilen hususlara uyumlu olmak üzere hazırlayacak ve DPT’ye gönderecek.

Bütün kuruluşlar, 2004 yılı yatırım ödenek tekliflerini, YPK kararında belirtildiği şekilde, 2003 Yatırım Programında yer alan başlangıç ödeneklerinin, yüzde 12.5 deflatör kadar artırılması suretiyle belirlenecek kuruluş bazındaki yatırım teklif tavanları içinde kalmak üzere, 2004 fiyatlarıyla hazırlayacak.
Kuruluşlar, yatırım teklif tavanı içinde kalmak kaydıyla, Kamu İhale Kanunu kapsamında sari ihalesini yaptıkları projeleri ve bunlar için 2004 yılında tahsis edilmesi gereken asgari ödenek miktarlarını belirtecek.
Halen yatırım programında yer alan ancak cari harcama niteliğinde olup, sabit sermaye tanımına uymayan projeler 2004 Yılı Yatırım Programı’ndan çıkarılacak.
Kuruluşlar, İhale Kanunu’nda “yapım işlerinde arsa temin edilmeyen, mülkiyet, kamulaştırma ve gerekli hallerde imar işlemleri tamamlanmadan ve uygulama projeleri yapılmadan ihaleye çıkılamaz” amir hükmü gereğince yapacakları uygulama projelerini dikkate alarak ödenek teklifinde bulunacaklar.

YENİ DIŞ KREDİLİ PROJE YOK
2004 Yılı Yatırım Programı’na çok zorunlu haller dışında yeni dış kredili proje alınmayacak.
AB fonlarından finanse edilmek üzere, Ulusal Program ve Ulusal Kalkınma Planı’nda yer alan öncelikler çerçevesinde hazırlanan projelerin, hem 8. Plan’da yer alan fiziki hedefler ve sektörel politikalar, hem de 2004 Yılı Programı ile uyumlu hazırlanması ve Türkiye tarafından sağlanacak eş finansman katkılarının yatırım programı bütünlüğüne uygunluğu temin edilecek.
Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar, yatırım tekliflerini Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) gönderecek, bu teklifler İdare’nin özelleştirme programına uygunluk açısından yapacağı değerlendirme sonrasında ÖİB tarafından DPT’ye iletilecek.

HANGİ PROJELER ÖNCELİKLİ OLACAK?
Ödenek tekliflerinde, sektörel ve bölgesel önceliklerin yanı sıra devam eden projelerden, 2004 yılı içinde tamamlanarak ekonomiye kazandırılabilecek projelere, uygulamasında önemli fiziki gerçekleşme sağlanmış projelere, yatırım programında yer alan ve dış finansmanı sağlanan projelerden önemli oranda fiziki gerçekleşme sağlanmış projelere öncelik verilecek.
Aynı zamanda başlatılmış bulunan diğer projelerle bağlantılı veya eş zamanlı olarak yürütülmesi ve tamamlanması gereken projelere, afetlerin önlenmesi ve afet hasarlarının telafisine yönelik projelere, e-Dönüşüm Türkiye Projesi Kısa Dönem Eylem Planı ile uyumlu bilgi ve iletişim teknolojisi projelerine ağırlık verilecek.
Bilgi toplumuna geçiş sürecinin hızlandırılması, ekonomide etkinliğin ve verimliliğin artırılması ve rekabet gücü yüksek bir ekonomik yapının oluşturulmasını sağlamak üzere, bilgi teknolojisi yatırımlarına da öncelik verilecek.

RASYONELLEŞTİRME ÇALIŞMALARI
2004 Yılı Yatırım Programı hazırlık ve uygulama sürecinde gerçekleştirilecek rasyonelleştirme çalışmaları çerçevesinde, yatırım programında yer alan proje sayısının azaltılması ve ortalama tamamlanma sürelerinin kısaltılması yönündeki çalışmalar kararlılıkla sürdürülecek.
Bu düzenlemelerde, yatırım projelerinin ortalama tamamlanma süresi oldukça yüksek olan sektör ve kuruluşlara özel olarak yoğunlaşılmasına devam edilecek.
İZ ÖDENEK UYGULAMASI SÜRECEK
2003 Yılı Yatırım Programında sektörel, bölgesel ve proje öncelikleri ile kısıtlı ödenek seviyesi gözönünde bulundurularak, ihalesi yapılmış projelerden, önceliğini ve yapılabilirliğini yitirdiği belirlenen ve ihmal edilebilir bir ödenek seviyesiyle durdurulan projelere yeni bir gelişme olma hali dışında 2004 yılında da iz ödenek tahsis edilecek.
Acil ve zorunlu haller dışında yatırım programına yeni proje alınmayacak.

TAŞIT ALIMI VE BİNA YAPIMINA FREN
2004 yılında 2003 yılı sonunda fiziki gerçekleşme oranı yüzde 75’in altında olan idari bina niteliğine haiz kamu hizmet binaları ihmal edilebilir düzeyde ödenek tahsisi yoluyla durdurulacak.
2004 yılında kaynağı ne olursa olsun, ambulans, itfaiye aracı gibi sağlık, savunma ve güvenlik açısından özel nitelikli taşıtlar dışında taşıt alımı yapılmayacak. Gelecek yıl, güvenlik nedeni ve işin yürütülmesi açısından mutlak zorunluluk bulunması hali dışında lojman, memurevi, kamp, kreş, misafirhane vb. yeni sosyal tesis yatırımı başlatılmayacak.
Kuruluşlar, 2004 yılı yatırım tekliflerini 2004 yılı fiyatlarıyla milyar lira bazında hazırlayacak. Gösterge niteliğinde olmak üzere 2004 yılı kur değeri 1 ABD doları 1 milyon 920 bin lira olarak kullanılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zorunlu-haller-disinda-yeni-proje-yok_5210.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!