Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

2009 RIBA Stirling Ödülü Rogers Stirk Harbour & Partners'ın

İngiltere'nin en önemli mimarlık ödülü olan Stirling Prize'ın bu yılki sahibi açıklandı. Rogers Stirk Harbour & Partners, altı finalist proje arasından sıyrılan Londra'daki Maggie's Centre ile prestijli ödüle layık görüldü. Bu, bir anlamda kendisine karşı yarışan, finalist listesine iki ayrı proje ile ismini yazdıran Rogers'ın kazandığı ikinci

Building Design
2009 RIBA Stirling Ödülü Rogers Stirk Harbour & Partners'ın

ngiltere’nin en önemli mimarlık ödülü olan Stirling Prize’ın bu yılki sahibi açıklandı. Rogers Stirk Harbour and Partners, Londra konumlanan kanser merkezi “Maggie's Centre” projesi ile prestijli ödüle layık görüldü. Böylelikle Rogers, 2006 yılında Madrid Barajas Havalimanı Terminali ile kazandığı Stirling’e ikinci kez kavuşmuş oldu.

Jüri tarafından yapılan açıklamada, “zamansız bir mimarlık ürünü” olarak adlandırılan yapının yalnızca programının amaçlarını damıtarak özleştirmekle kalmayıp, “şefkat, duyarlık ve derin bir hümanizma hissi” ile kendini ifade ettiğine yer verildi. Açıklama şöyle devam ediyor:

“Bu sakin ve özgüvenli yapı, kuşkusuz ki kanser tanısı konmuş bireyler için gerçek bir huzur mekanı. Rogers Stirk Harbour & Partners’ın başarısı, hastalara kanser ile yaşamayı öğretmek üzere tamamen informel ve ev hissiyatı veren bir mabet yaratmış olmalarından kaynaklanıyor.”Rogers’a ödülünü takdim eden RIBA Başkanı Ruth Reed, bu senenin Stirling listesinin olağandışı yüksek standartlarda yapıları bir araya getirdiğini hatırlatarak, Maggie’s Centre’ın gerçekten hak eden bir kazanan olduğunu vurguladı. Jüri üyelerinden Benedetta Tagliabue ise, yapının insanı kalbinden vurduğunu ve yararlı olduğunu belirterek “Biz mimariz; yararlı olmalıyız” dedi.Kısa kabul konuşmasında yapıyı “muhteşem bir proje” olarak nitelendiren Rogers ise, “Buradaki tek eksik kişi Maggie ve hiç şüphesiz benim düşüneceğim kişi o olacak” diyerek
merkezin hayata geçirilmesine ilham kaynağı olan işverenin hayatını kaybetmiş eşi Maggie Keswick’e de hürmetlerini sundu.

Eşini kanserden kaybeden Charles Jencks tarafından bir dizi anıt olarak hayata geçirilen “Maggie's Centre”, beşi İskoçya’da olmak üzere İngiltere’ye yayılan bir sağlık merkezi zinciri halini aldı. Mimari açıdan da önemli bir üretim ağı oluşturan merkezin diğer şubelerine imza atan mimarlar arasında Zaha Hadid ve Frank Gehry bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/2009-riba-stirling-odulu-rogers-stirk-harbour--partnersin_73412.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!