Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması'nın Kazananları Belli Oldu

Yurtbay Seramik'in “Doğanın Ritmine Kulak Ver” teması ile düzenlenen Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri yarışmasının kazananları açıklandı.

yapi.com.tr

Yarışma Sonuçları

6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması'nın Kazananları Belli Oldu 6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması'nın Kazananları Belli Oldu

Yurtbay Seramik’in sektörün tasarım ve eğitim alanında gelişmesine katkıda bulunmak ve öğrencileri profesyonel bir platformda buluşturabilmek için düzenlediği seramik karo tasarım yarışması, birbirinden değerli jüri üyelerinin değerlendirmeleri ile sahiplerini buldu. Yurtbay Seramik ve Yapı Medya İletişim işbirliğinde düzenlenen ‘Doğanın Ritmine Kulak Ver’ temalı 6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri’ne toplam 707 proje başvurdu, yarışma normlarına göre değerlendirilen projelerden 6’sı ödülün kazananları oldu.

Yurtbay Seramik, bu yıl altıncısını düzenlediği Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri’nde, genç yetenekleri ‘Doğanın Ritmine Kulak Ver’ mottosu ile cesaretlendirerek içlerindeki keşfetme duygusunun büyüsü ile bambaşka bir bakış açısının kapısını aralayarak -en önemlisi sınırlandırmadan- doğanın bin bir hali ve tonunun seramik karo tasarımının konusu olabileceği vurgusunu yaptı.

Doğanın Ritmine Kulak Ver’ teması ile yola çıkan seramik karo tasarım yarışması ile; seramik sektörüne ve eğitimine katkıda bulunma, yaratıcı fikirleri destekleme, özgün ve üretilebilir tasarımları ortaya çıkarma, seramik sektöründe özgün ve yenilikçi tasarımları sınırlandırmadan düşünmeye teşvik eden bir platform sunma fikri ile yola çıkıldı. Birbirinden güzel ve farklı projelerin yer aldığı platforma 707 proje katılım sağlayarak yarışma kurallarına göre değerlendirildi. 6’sı ödüle layık görülen, toplamda 8 kişinin dereceye girdiği yarışmada birbirinden yetenekli gençler projelerinin değerlendirilmesi fırsatını yakaladı.

Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin tasarım bölümlerine bağlı; mimarlık, güzel sanatlar, görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı, sanat ve tasarım ile mühendislik fakültelerine bağlı; mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerinde öğrenim gören ön lisans, lisans veya lisansüstü (yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora) öğrencilerine açık olan yarışmaya, www.dogadansanatasentasarla.com üzerinden 3401 ön başvuru yapıldı. Son teslim tarihi 17.12.2018 olan yarışmaya ise Türkiye ve KKTC genelinde 32 şehir, 82 farklı üniversiteden 437 öğrencinin oluşturduğu 280 farklı ekip katıldı.

Seramik Karo yarışması kapsamında sektörün tasarım anlayışına katkıda bulunan, farklı ve üretilebilir normlara sahip, kalıpların dışına çıkma özgünlüğü gösterebilen yenilikçi ve tasarım trendlerini yakalayabilen tasarımcı olma yolunda ilerleyen akademik hayatlarına devam etmekte olan ilgili bölümlerde okuyan genç yetenekler; kendilerini ifade edebilecekleri, seramik dokusu ve tasarımın estetik doğası ‘Doğanın Ritmine Kulak Ver’ mottosu ile bireysel ve ekip çalışmalarıyla katılım gösterdi. Jüriler, evrensel ve estetik ile malzeme bağlamında üretilebilirlik, tasarımın mekânda ifade edilişi gibi detaylara bakarak, teknik detaylar çerçevesinde yarışma kriterlerine göre projeleri incelediler.
 
Doğanın Ritmine Kulak Ver’ teması ile doğanın içindeki keşif haritamızı çıkarmaya davet eden Yurtbay Seramik, doğanın içindeki o eşsiz ritim ve tempo duygusunun tasarımın içindeki özgünlük ve yaratıcı düşünme duygusu ile nasıl renkli bir dünyaya kapı aralayacağını vurguladığı yarışmanın bu seneki jüri üyeleri; Prof. Ayşegül İzer (MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi), Melike Altınışık (MAA Kurucu/Mimar&Akademisyen), Atilla Kuzu (Zoom Kurucu Ortak/İç Mimar), Prof. Sevim Çizer (Seramik Sanatçısı, Akademisyen) ve Sertaç Ersayın (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı, Reform-İst Kurucusu) oldu.

‘Doğanın Ritmine Kulak Ver’ sloganı ile düzenlenen seramik karo tasarım yarışmasında ödül kazanan listesi:

Birinci Ödül (12.000 TL)
Mehmet Bulut; "Sonat"
İstanbul Teknik Üniversitesi, Peyzaj Mimarlığı
Rumuz: 24440YKZ

*

İkinci Ödül (8.000 TL)
İlker Toruk; "BirdHerd"
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı
Rumuz: 3131GYNG

*

Üçüncü Ödül (6.000 TL)
Ece Nur Yavuz; Sezgi Yalçınkaya "CoDiversistence"
İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Bölümü, Yüksek Lisans
Rumuz: 31758UGG

*

Mansiyonlar (Mansiyonlar eşdeğerdir, proje başına 1.500 TL)

- Esra Nur Erşahin, "Yansıma"
KTO Karatay Üniversitesi, Mimarlık Bölümü
Rumuz 2457P5G5

*

- Esra Nur Gündüz, Kübra Gülhan; "Polip"
Erciyes Üniversitesi, Mimarlık
Rumuz: 194YB3L