Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Archiprix-TR 2012 Sonuçları Açıklandı

Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere bu sene 18.'si düzenlenen Archiprix-TR'nin kazananları belli oldu.

yapi.com.tr

Yarışma Sonuçları

Archiprix-TR 2012 Sonuçları Açıklandı Archiprix-TR 2012 Sonuçları Açıklandı

Seranit Yapı Grubu markalarından Serra’nın sponsorluğunda düzenlenen Archiprix-TR Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projesi Ulusal Yarışması bu yıl rekor katılımla gerçekleşti; 33 üniversiteden toplam 142 proje yarışma için başvurdu.

Seçici Kurul üyeleri Gürhan Bakırküre, Selim Cengiç, Can Çinici, Cem Sorguç ve Michel Rojkind’in değerlendirmeleri sonucunda ödüle değer bulunan isimler şöyle sıralanıyor:

1. Ödül:

Emre Özdemir, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

2. Ödül:

Sacit Arda Karaatlı / İstanbul Teknik Üniversitesi

3. Ödül:

Burak Mangut / Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Serra Özel Ödülü:


Elvan Hazal Türkyılmaz, Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Serra Özel Ödülü:

Nazlı Kök, İzmir Ekonomi Üniversitesi

Mansiyon:

Çağrı Şanlıtürk, Doğu Akdeniz Üniversitesi

Mansiyon:

Umut Baykan, Gazi Üniversitesi

Mansiyon:

Muradali Gusseinov, Uludağ Üniversitesi


Yarışmada birinci olan proje 5.000 TL, ikinci 3.500 TL, üçüncü 2.500 TL ile ödüllendirilirken; Serra Özel Ödülü'nü kazanan öğrenciler, Archiprix yarışmalarını ilk düzenleyen ülke olan Hollanda’ya gerçekleştirilecek mimari geziye katılma şansını elde etti.

Her biri 2.000 TL değerinde üç ayrı mansiyonun verildiği yarışmada, 2.500 TL değerindeki Sürdürülebilirlik Özel Ödülü'ne değer proje ise bulunamadı.

Seçici Kurul'un, Sürdürülebilirlik Özel Ödülü'ne ilişkin, yarışma raporuna ek olarak kaleme aldığı metin şöyle:

"Sürdürülebilirlik ödülünün seçiminde jürinin kriterleri öncelikle özünde mimari açıdan doğru bir şekilde çözülmüş, uygulanabilir ve estetik bir yapı olması gerektiğiydi. Bu kapsamda jüri üyeleri tarafından sürdürülebilirlik ödülünün 4. elemeye kalan projeler arasından seçilmesi kararlaştırılmıştır.

Bir projenin sürdürülebilirlik ödülüne layık olabilmesi için görüntüde değil, özünde sürdürülebilirlik felsefesini benimsemiş olması gerekmekteydi. Sürdürülebilirliğin ana amacı olan “gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılama yeteneklerini azaltmadan, günümüz ihtiyaçlarının karşılanması” mantığı altında bir projenin ödüle layık olabilmesi için mimari açıdan doğru olmasının yanı sıra;

1. Sürdürülebilirlik felsefesi etrafında tasarımın oluşturulması ve sürdürülebilirliğin konsept tasarımda önceliğinin olması;
2. Sadece kendine değil aynı zamanda bulunduğu bölgeye de çevresel faydasının olabilmesi;
3. Bütünleşik tasarım prensipleri ile şekillendirilip, mimari konsepti ile diğer disiplinleri de sürdürülebilirlik uygulamaları yapabilmesi için teşvik etmesi
gerekmekte idi.

Bu felsefeden yola çıkarak 4. elemeyi geçen projelerin hepsi değerlendirilmiş ancak hiçbirinin bütünüyle sürdürülebilirliği ele alamadığı sonucuna varılmıştır.

Tasarımın günümüzde geldiği noktada, gerçek anlamda sürdürülebilirlik, konsept tamamlandıktan sonra projeye entegre edilmeye çalışılan uygulamalardan (yeşil çatı, yağmur suyu toplanması vb.) ibaret olmamalıdır.

Gelecek nesillerin yaşamlarına ışık tutacak mimarlar, gerçek sürdürülebilirlik felsefesini tasarımlarına yansıtmayı başarmış olanlardan olacaktır."

Archiprix-TR 2012 Jüri Değerlendirme Tutanağı'na ulaşmak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/archiprix-tr-2012-sonuclari-aciklandi_103259.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!