Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Roca’nın Tasarım Yarışması jumpthegap®’in Kazananları Açıklandı

Roca’nın bu yıl COVID-19 gündemiyle düzenlediği uluslararası tasarım yarışması jumpthegap®’te hijyen ve korunmayı kolaylaştıran beş yenilikçi proje ödüle değer görüldü.

yapi.com.tr

Yarışma Sonuçları

Roca’nın Tasarım Yarışması jumpthegap®’in Kazananları Açıklandı Roca’nın Tasarım Yarışması jumpthegap®’in Kazananları Açıklandı

Bu yıl temasını pandemi süreci ve sonrasına göre yaratılacak senaryolara uyarlayan uluslararası tasarım yarışması jumpthegap®’i kazanan beş proje açıklandı. Roca tarafından Barcelona Tasarım Merkezi (BCD) işbirliği ile düzenlenen uluslararası tasarım yarışması jumpthegap®, COVID-19'a özel 2020 versiyonunda tüm dünyadan tasarımcıları, sağlık, hijyen ve konfor ile ilgili yeni ürün veya hizmetlere odaklanmaya davet etti. 2004 yılından itibaren, sekiz yıl boyunca düzenlenen ilk yarışmadan başlayarak banyo alanı kapsamındaki yenilikçi projeleri olan genç mimarların ve tasarımcıların çalışmalarını destekleyen jumpthegap®, bu yıl yarışmayı koronavirüsün yayılmasını önlemeye ve her koşulda optimum kişisel hijyen sağlamanın önemini yaymaya katkıda bulunan fikirleri içerecek şekilde genişletti.

Türkiye’den de 100 tasarımcı katıldı

Mimari ve tasarım alanlarında dünyaca ünlü profesyonellerden oluşan yarışma jürisi, tüm katılımcıların işlevselliği ve tasarımı entegre etme çabalarını, özellikle kamusal alanlara yönelik uygulanabilir (kavramsal olmayan) projelerle vurguladı. Proje teslim süresinin sadece 15 gün olması göz önüne alındığında, sunulan projelerin kalitesi daha da değerliydi. jumpthegap®’e bu yıl 94 ülkeden 1.567 katılımcının 297 projesi teslim edildi. Türkiye, 100 katılımcıyla 94 ülke içinde 4’üncü sırada yer aldı. Yarışmaya Türk tasarımcılar 18 proje ile katıldı. Seçilen tüm projelere 1.000 Euro ödül verildi.

Bu özel jumpthegap® versiyonunun jürisi şu isimlerden oluşuyordu: Bill & Melinda Gates Vakfı'nın (ABD) Su, Sanitasyon ve Hijyen Programı Başkanı Carl Hensman, Birleşmiş Milletler (BM) Bilgi Merkezi Avrupa Direktörü Deborah Seward (Belçika), Luciano Kruk Arquitectos'un kurucusu Luciano Kruk (Arjantin), WantedDesign'ın kurucularından Odile Hainaut ve Claire Pijoulat (ABD), BCD - Barselona Tasarım Merkezi Genel Müdürü Isabel Roig (İspanya), Roca İletişim ve Marka Müdürü Xavier Torras (İspanya), Roca Küresel İnovasyon Proje Yöneticisi Jordi Corral (İspanya) ve Roca Tasarım Müdürü Ernest Hernandez (İspanya).

Şimdiye kadar yapılan tüm bölümlerde (sekiz standart ve bir özel COVID19), jumpthegap® 150 ülkeden 26.000'den fazla katılımcıya ev sahipliği yaparak, uluslararası tasarım ve mimarlık öğrencilerinin ve profesyonellerinin yenilikçi çözümler sunarak yeteneklerini gösterebilecekleri bir platform olarak öne çıkıyor.

Kazanan Projeler

“Bubble Bump”, Alina Pshenichnikova (Moskova, Rusya)

Sıvı dezenfektanı sabun köpüğü şeklinde otomatik olarak akıtan cihaz, çocukların ellerini temiz tutmasını ve bulaşı riskini ortadan kaldırmayı sağlıyor. Tasarımı ve çalışması, el yıkamayı özellikle 1 ila 6 yaş arası çocuklar için eğlenceye dönüştürüyor. Anaokulları ve AVM ve hastanelerdeki çocuk alanları için tasarlanan ürün aynı zamanda vücut sıcaklığını ölçmek için bir kızılötesi bir sensöre de sahip.

“E-Tapis”, Hao Wang ve Hanyuan Hu (Nanning, Çin)

Virüsün ayakkabılarda beş güne kadar yaşayabileceği göz önüne alınarak tasarlanan akıllı ayakkabı tabanı temizleyici, özel koruma gerektiren hastane, okul, ofis gibi yerlerde kullanılmak üzere geliştirildi. Kullanıcı belirtilen alan üzerinde durur ve sıvı dezenfektanı püskürten ve tabanı temizleyen nozullu fırçalar kaldırılır. Cihaz ayrıca fırçalar için UV ışığı olan bir dezenfeksiyon ve temizleme sistemi içerir.

“Lux”, Juan Restrepo (Eindhoven, Hollanda)