Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sağlık Çalışanlarına Şükran ve Anma Mekânı Proje Yarışması

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği "Sağlık Çalışanlarına Şükran ve Anma Mekânı Proje Yarışması"nın son proje teslim tarihi 17 Mayıs 2021.

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

Sağlık Çalışanlarına Şükran ve Anma Mekânı Proje Yarışması Sağlık Çalışanlarına Şükran ve Anma Mekânı Proje Yarışması
SON BAŞVURU TARİHİ 17 Mayıs 2021
DÜZENLEYEN

T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi

WEB ADRESİ

www.yarismayla.ankara.bel.tr

E-POSTA

yarismayla@ankara.bel.tr

İLETİŞİM: Konya Sokak No: 46 Altındağ/Ankara T. 0312 507 40 01 - 0312 507 40 16 - 0312 507 40 31
+ Ajandama Ekle

Türü, Şekli ve Dili
4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23. ve 53. maddelerine istinaden Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışma Yönetmeliği doğrultusunda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce açılan yarışma; serbest, ulusal ve tek kademeli proje yarışmasıdır. Yarışmanın dili Türkçedir.

Yarışmanın Amacı ve Kapsamı
Dünya genelinde büyük bir sağlık krizine yol açan ve yakın gelecek için ciddi sosyal ve ekonomik yıkım tehdidi barındıran COVID-19 salgını karşısında yürütülen mücadelenin ön saflarında sağlık çalışanları yer almaktadır. Görevlerini gecegündüz demeden özveri ile yerine getiren her meslekten sağlık emekçileri zorlu bir görevi sürdürürken yüksek düzeyde enfeksiyon riskiyle yüz yüze kalmaktadır. Salgınla mücadele sürecinde yaşamını kaybeden sağlık emekçilerinin sayısı giderek artmaktadır.

Yarışma, sağlık emekçilerinin, insanlığın karşılaştığı en büyük salgınlardan birisi ile mücadele sürecinde gösterdikleri insan üstü özveri karşısında toplumun duyduğu şükranı ifade etmek ve hayatını kaybeden sağlık emekçilerini anmak amacıyla düzenlenmektedir.

Farklı trajediler sonucu tasarlanmış anma mekânları, kayıplara saygı duymanın, hatırlamadan öte unutmamanın ve zor zamanlarda dayanışmanın gerekliliğini hatırlatan birer imkan olarak görülmelidir.

Bu yarışmada, yaratıcı ve yenilikçi çözümler üreten, çağdaş bir çevre ve tasarım anlayışına sahip proje ve müelliflerin saptanması; güzel sanatların teşviki; ilgili mesleklerin gelişmesi; mesleki etik değerlerin pekişmesi ve ekiplerin uluslararası rekabet gücü kazanmalarına uygun ortamın sağlanması amaçlanmaktadır.

Yarışma Alanı ve Sınırları
Yarışma alanı, başkent Ankara’nın erken Cumhuriyet döneminden başlayarak sağlık alanı olarak gelişmiş ve bu nedenle de “Sıhhiye” ismiyle anılan bölge içinde yer almaktadır. Bu bölgede yer alan Hıfzısıhha ve eski Sağlık Bakanlığı yapıları ile Abdi İpekçi ve Kurtuluş Parkları, yarışma alanını çevrelemektedir.

Yarışmacıların detaylı olarak ele almaları beklenen proje alanı Sıhhiye Otoparkı ile Sıhhiye Pazar Alanı arasındaki bölgedir. Projenin etki alanı ise Sıhhiye Pazar Alanı’nı ve Aksu Caddesi’nin bir bölümünü kapsayacak şekilde, Abdi İpekçi Parkı’ndan Kurtuluş Parkı’na uzanmaktadır.

Yarışmaya Katılım Koşulları

1)Yarışma tüm tasarım disiplinlerinden meslek insanlarının ve sanatçıların katılımına açıktır. Yarışma sonucunda elde edilecek projenin uygulanması hedeflendiğinden, katılımcılar arasında mutlaka ilgili meslek odasına üye mimar, şehir plancısı veya peyzaj mimarı bir ekip üyesi bulunmalıdır.

2)Yarışmacıların yarışma şartnamesinin 7. maddesinde yer alan kayıt işlemlerini gerçekleştirmiş olmaları gerekir.

3)Yarışmacıların yarışma şartnamesinin 10. ve 13. maddelerinde istenenleri tam olarak teslim etmeleri şarttır.

4)Yarışmaya katılamayacak kişiler şunlardır:

a)Yarışmayı açan idare adına hareket eden danışmanlar ile bunların çalışanları, ortakları arasında olanlar,

b)Yarışmayı açan örgütlerde, yarışma ile ilgili her türlü işlemi hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olanlar,

c)Meslekten men cezası bulunanlar,

d)Jüri üyelerini ve raportörleri öneren, belirleyen ve/veya atayanlar arasında olanlar,

e)Jüri üyeleri ve raportörler ile bunların birinci dereceden akrabaları, ortak, yardımcı ve çalışanları arasında olanlar,

f)Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılanlar.

g)4734 ve 4735 sayılı kanunlar ile diğer kanunlardaki hükümler ve yönetmelikler gereğince geçici ve sürekli olarak kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmış olmayanlar.

5)Yarışmaya ekip olarak katılanların her biri yukarıdaki koşullara uymalıdır ve her biri idareye karşı müştereken ve müteselsilen sorumludur.

6)Bu şartlara uymayanlar, proje teslim etmiş olsalar bile, yarışmaya katılmamış sayılırlar.

Yarışmaya Kayıt Süreçleri

Yarışmaya kayıt ve katılım ücretsiz olarak gerçekleşecektir.

Yarışmaya kayıt işlemleri çevrimiçi olarak www.yarismayla.ankara.bel.tr adresi üzerinden yapılacaktır.

Kayıt başvurularında, kayıt yaptıran yarışma ekibini temsil etmek üzere ekip başının adı, soyadı, telefon numarası, e-posta adresi, açık adresi, mesleği, kurum ya da işyeri bilgilerinin eksiksiz olarak belirtilmesi gerekmektedir. Ekipteki diğer yarışmacıların her biri için kayıt yaptırmış olma şartı aranmayacaktır.

Jüri Üyeleri ve Raportörler

Danışman Jüri Üyeleri: Mansur YAVAŞ (Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı), Bekir ÖDEMİŞ (ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı), Sinan ADIYAMAN  (Hekim, Türk Tabipler Birliği Üyesi), Ayşe SAKTANBER (Sosyolog, Orta Doğu Teknik Üniversitesi), Kıymet GİRAY (Sanat Tarihçisi, Sanat Yazarı, Küratör ve Eleştirmen, Ankara Üniversitesi), Lale ÖZGENEL (Mimar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi), Burhan ALKAR (Heykeltıraş, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği)

Asıl Jüri Üyeleri: Funda BAŞ BÜTÜNER (Peyzaj Mimarı, Kentsel Tasarımcı), Bülent BATUMAN (Mimar, Jüri Başkanı), Erdal DUMAN (Sanatçı ), Ersen GÜRSEL (Mimar), Can KUBİN (Şehir Plancısı, Kentsel Tasarımcı), Necla RÜZGAR (Sanatçı), Zeynep YASA YAMAN (Sanat Tarihçisi)

Yedek Jüri Üyeleri: Serkan DEMİR (Sanatçı), Zeynep ERAYDIN (Şehir Plancısı, Kentsel Tasarımcı), Hatice KARACA (Peyzaj Mimarı, Kentsel Tasarımcı), Ekin PINAR (Mimar)

Raportörler: B. Beril KAPUSUZ BALCI (Mimar, Gazi Üniversitesi), Ebru TİMUROĞLU (Mimar, ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Bşk. ), Süleyman ALTIN (Sanat Tarihçisi, ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Bşk.)

Yarışma Takvimi

Yarışmanın İlanı: 17.02.2021
Soru Sorma için Son Tarih:
17.03.2021
Yanıtların Yarışmacılarla Paylaşılması:
26.03.2021
Projelerin Son Teslim Tarihi:
17.05.2021
Projelerin Kargo ile Teslim Alım için Son Tarih:
19.05.2021
Jüri Değerlendirmesi Başlangıç Tarihi:
29.05.2021
Sergi ve Kolokyum:
12.06.2021

Yarışma Sonuçlarının İlanı

Jüri üyeleri tarafından gerçekleştirilecek değerlendirme sonucunda en iyi üç proje ve üç mansiyon seçilecektir. Sonuçlar, jüri değerlendirme çalışmasının tamamlanmasını takıben, yarışma takviminde belirtilen tarihte ilan edilecektir.

Ödüller ve Ödeme Şekli

1. Proje 120.000 TL
2. Proje 90.000 TL
3. Proje 60.000 TL

Mansiyon: Eşdeğer düzeyde 3 adet mansiyon verilecektir. Her mansiyon için ödül 40.000 TL‘dir.

Satın Alma ödülleri için jürinin kullanımına 80.000 TL ayrılmıştır.

Jüri değerlendirme sonuçlarının ilanından sonra, yukarıda yazılı ödül ve mansiyon tutarları, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 29. maddesine göre, yarışmacılara en geç 30 gün içinde net olarak ödenecektir.

Ayrıntılı bilgi ve şartname için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/saglik-calisanlarina-sukran-ve-anma-mekani-proje-yarismasi_184218.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!