Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

XII. İstanbul Uluslararası...

XI. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Yarışması

Dünya Mimarlık Günü kutlamaları çerçevesinde, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından gerçekleştirilen “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” kapsamında düzenlenen Belgesel ve Canlandırma Filmleri Yarışması'nın son başvuru tarihi, 30 Ağustos 2017.

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

XI. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Yarışması XI. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Yarışması
SON BAŞVURU TARİHİ 30 Ağustos 2017
DÜZENLEYEN

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

WEB ADRESİ

www.archfilmfest.org

E-POSTA

 archfilmfest@archfilmfest.orgarsiv@mimarist.org

İLETİŞİM: Başvuru Adresi - Selma Erdem, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi A: Karaköy, Kemankeş Cad. No. 31 Beyoğlu 34425 İstanbul T: (212) 251 49 00 - 205 F: (212) 251 94 14
+ Ajandama Ekle

AMAÇ
Mimarlar Odası kurulduğu 1954 yılından günümüze, mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için yoğun bir çalışma sürdürmektedir. Bu çalışmalara yeni bir boyut kazandırmak amacı ile 2007 yılından bu yana, “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” adı altında bir organizasyonu yaşama geçirmektedir. Etkinliğe, başta mimarlar olmak üzere, bu alana ilgi duyan her kesimin etkin olarak katılımının sağlanması hedeflenmektedir. 

Bu festival, her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü tüm dünyada kitlesel olarak kutlanan “Dünya Mimarlık Günü” nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında programlanmaktadır. 

“İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” kapsamında uluslararası kategoride yarışma düzenlenmekte ve ödüller verilmektedir.

Festival, “mimarlık ve kent” odağında üretilmiş filmleri desteklemeyi, yeni yapımları özendirmeyi, beğeni kazanmış filmleri seyirci ile buluşturmayı amaçlamaktadır. 

KAPSAM
Festival kapsamında, belgesel ve canlandırma türündeki filmlere yer verilmektedir. Yurtiçinden ve yurtdışından yarışmaya katılarak ön elemeyi geçmiş olan filmler, seyirci ile buluşturulur ve bu filmler arasında bir yarışma gerçekleştirilir. Ayrıca konuyla ilgili olarak, katılımcılar arasında düşünce alışverişlerinin sağlanabilmesi için çeşitli söyleşi ve etkinlikler de düzenlenebilir.

 

2017 ULUSLARARASI YARIŞMA BAŞVURU KOŞULLARI:

1. Yarışmaya belgesel ve canlandırma türünde, mimarlık ve kent konularını işleyen, son 2 yıl içinde üretilmiş filmler başvurabilir. Filmlerin daha önce bu festivale katılmamış olmaları gerekir.

2. Yarışmaya katılan filmler 60 dakika ile sınırlıdır.

3. a) Yurt dışından katılacak dili İngilizce olmayan filmler, İngilizce altyazılı olacaktır.
b) Yurt içinden katılacak dili Türkçe olmayan filmler Türkçe ve İngilizce altyazılı olacaktır.
c) Yurt içinden katılacak dili Türkçe olan filmler İngilizce altyazılı olacaktır. 

4. Orijinal formatı ne olursa olsun, tertip komitesine, filmin (MPEG2, MP4 veya H.264 formatında) DVD, SD MEMORY CARD veya USB FLASH DRIVE üzerine kaydedilerek  gönderilir. Ayrıca filmler internet aracılığıyla, veri transfer programları (Wimeo, Wetransfer vs…) aracılığı ile de gönderilebilir. 

Başvuru formu www.archfilmfest.org adresinden temin edilmeli ve diğer dokümanlar ile birlikte archfilmfest@archfilmfest.org adresine gönderilmelidir. Filmin ön izlenmesi sırasında teknik sorunlar olursa, yönetmenine haber verilir. Yönetmen en geç 48 saat içinde yeni bir kopya göndermekle yükümlüdür. Aksi takdirde film değerlendirme dışı bırakılır.

5. Yarışmacı, Düzenleme Kurulu’na film kopyaları ile birlikte; 
a) Yarışma başvuru formu 
b) Filmden 2 adet fotoğraf
c) 1 adet yönetmen fotoğrafı
d) Türkiye’den katılan yönetmenlerin Türkçe ve İngilizce, yurt dışından katılan yönetmenlerin İngilizce biyografisi (en fazla 50 kelime) 
e) Filmin öyküsü (en fazla 50 kelime) bulunan verileri göndermekle yükümlüdür. Ayrıca filmden 5 dakikalık bir tanıtım kopyası eklenmelidir.
f) Seçici kurul başvuru koşullarında eksiği bulunan filmleri yarışma dışı bırakma hakkına sahiptir.

6. Katılımcılar birden çok filmle yarışmaya katılabilirler.

7. Yarışmada elemeyi geçen filmler, festival arşivine alınır, yönetmeni bilgilendirilerek ticari olmayan gösterimlerde yer alabilir. Festival gösterim programına alınan filmlerin eğitim amaçlı ve ticari amaç gütmeden toplu olarak gösterimi yapılabilir. Film yönetmenleri ve yapımcıları bu kuralı baştan kabul etmiş sayılırlar.

8. Festival Düzenleme Kurulu, yarışmaya katılan filmlerden ön elemeyi geçenlerin tümünü veya bir kısmını festival programına alabilir. Bu filmler jüri tarafından değerlendirilir ve dereceye girenler ödüllendirilir.

9. Yarışma İlanı: 1 Haziran 2017

10. Son başvuru tarihi: 30 Ağustos 2017 (Kargo ile gönderilen filmlerin kargoya veriliş tarihi en geç 29 Ağustos 2017 olmalıdır.)

11. Sonuçların ilânı: Gösterime girecek filmler 15 Eylül 2017’de, dereceye giren filmler 28 Ekim 2017’de ödül töreninde ilân edilir.

12. Filmlerin gösterimi sırasında üçüncü şahıslardan doğabilecek telif hakları eser sahibinin sorumluluğundadır.

13. Koşullar gerektirdiği takdirde Düzenleme Kurulu, Seçici Kurul isimlerinde değişiklik yapabilir, ön jüri oluşturabilir.

14. Ödüller:
Birinci: Ödül Plaketi ve 5.000 TL
İkinci: Ödül Plaketi ve 3.000 TL
Üçüncü: Ödül Plaketi ve 2.000 TL

15. Yarışmaya TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, çalışanları, seçici kurul üyeleri, seçici kurul üyelerinin danışmanlık yaptığı ve/veya iş/proje vs. ortakları, 1. derece akrabaları katılamazlar. 

16. Seçici kurulun yargısı kesindir. Kararlar oy çokluğu ile alınır.

YARIŞMA SEÇİCİ KURULU
Süheyla Acar (Senarist-Yazar)
Behiç Ak (Mimar-Sanatçı)
İsmail Doğanyılmaz (Y. Mimar)
Yasemin Dura (Mimar-Sanatçı)
Bingöl Elmas (Belgesel Film Yönetmeni)
Hilmi Etikan (Belgesel Film Yönetmeni-İstanbul Kısa Film Festivali Yöneticisi)
Esin Köymen (Mimar)
Zeynep Talayer (Y. Mimar)

DÜZENLEME KURULU
Sami Yılmaztürk (Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı-Festival Organizasyon Sekreteri)
Ali Hacıalioğlu (Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi)
Hilmi Etikan (Belgesel Film Yönetmeni-İstanbul Kısa Film Festivali Yöneticisi)
İsmail Doğanyılmaz (Y. Mimar)
Yasemin Dura (Mimar-Sanatçı)
Öncül Kırlangıç (Y. Mimar)
Esin Köymen (Mimar)
Merve Şen (Mimar)
Eser Yağçı (Y. Mimar)
Selma Erdem (Festival Sekreteri)

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Dünya Mimarlık Günü kutlamaları çerçevesinde, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından gerçekleştirilen “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” kapsamında düzenlenen Belgesel ve Canlandırma Filmleri Yarışması'nın son başvuru tarihi, 30 Ağustos 2017.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/xi-istanbul-uluslararasi-mimarlik-ve-kent-filmleri-festivali-yarismasi_159855.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!