Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

İstanbul PMOGENÇ Taksim'e Sahip Çıkıyor

Peyzaj mimarlığı öğrencileri “Taksim’in bu şekilde dönüştürülmesine karşı bir sözümüz var” demek için 15 Aralık Cumartesi günü Taksim Tramvay Durağı'nda buluşuyor.

yapi.com.tr

Diğer

İstanbul PMOGENÇ Taksim'e Sahip Çıkıyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 15 Aralık 2012 15:00
BİTİŞ TARİHİ: 15 Aralık 2012 18:00
YER: Taksim
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

PMOGENÇ

+ Ajandama Ekle

Peyzaj mimarlığı öğrencileri “Taksim’in bu şekilde dönüştürülmesine karşı bir sözümüz var” demek için 15 Aralık Cumartesi günü Taksim Tramvay Durağı'nda buluşuyor.

15 Aralık 2012 tarihinde saat 15:00‘da Taksim Tramvay Durağında toplanılmasıyla başlayacak olan etkinlik, Taksim Gezisi‘nde devam edecek ve son olarak basın açıklaması ile saat 18:00‘da tamamlanacak.

PMOGENÇ'in çağrı metninin tamamı ise şu şekilde:

"İstanbul‘un önemli kültürel peyzajlarından olan Taksim Meydan‘ı bir dönüşüm projesiyle karşı karşıya. Bu dönüşüm, Taksim Meydan‘ının betonlaştırılması, insansızlaştırılması odaklı, teknik birçok hatayı da içerisinde barındıran 'Yayalaştırma Projesi' adı altında yapılmak istenmektedir. Taksim‘de yapılan ve yapılması planlanan projeler, geleceği ya da bu kentte yaşayan insanları düşünerek değil bugünün sermayedarlarının çıkarlarını düşünerek hazırlanmıştır. Afet anında toplanılacak tek kamusal yeşil alan olan Gezi Parkı‘nın yok edilip yerine Topçu Kışlası; kentsel peyzajın tüm bileşenleri tamamen göz ardı edilerek yeniden diriltilmek istenmektedir. Taksim Yayalaştırma Projesi adı altında inşaatı başlayan projeyle ise araç trafiğinin yer altına indirilmesi sonucu oluşan istinat duvarları, insanların güvenliğini tehdit etmektedir.

Bizler peyzaj mimarlığı öğrencileri olarak 'Taksim'in bu şekilde dönüştürülmesine karşı bir sözümüz var' diyoruz. Taksim Meydan‘ı böylesine evrensel kural ve ilkelerden; bilim, sanat ve teknikten yoksun bir projeyi hak etmiyor.

İstanbul PMOGenç olarak 15 Aralık‘ta bütün demokratik kitle örgütlerini, sivil toplum kuruluşlarını, yeşili ve doğayı seven bütün insanları Taksim‘e davet ediyoruz.

Geleceğin onurlu, etik, evrensel kuram ve değerlere saygılı peyzaj mimarları olarak Taksim projesine dur demek için buluşuyoruz."

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/istanbul-pmogenc-taksime-sahip-cikiyor-_103377.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!