Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Taksim Labirenti

Muhalif kent topluluklarının ve çeşitli kurumların tüm itirazlarına rağmen Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi çalışmaları devam ediyor. Çalışma, araç trafiğini sıkıntıya soktuğu gibi yayalar ve engelliler için tehlike arz ediyor.

2 Taksim Labirenti

Muhalif kent topluluklarının ve çeşitli kurumların tüm itirazlarına rağmen Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi çalışmaları devam ediyor. Muhalif grupların itiraz gerekçelerinden çok Taksim civarında yarattığı trafikle haftalardır basının ve İstanbulluların gündeminde kalan proje çalışmaları, Taksim’i geçiş olarak kullanan yayaları ve engellileri de olumsuz etkiledi.

Proje kapsamında yapılacak olan araç altgeçidi için Elmadağ ve Tarlabaşı Bulvarı’nın bir kısmı araç ve yaya trafiğine kapatılmıştı. Çalışmaların başladığı 5 Kasım pazartesi gününden itibaren, kapatılan yollarla birlikte yayalar ve araçlar yoğun bir karmaşaya ve trafiğe maruz kaldı. Çalışmaların gündelik yaşamda yarattığı sıkıntılar tüm mecralarda tartışılırken, Taksim Metrosu Elmadağ girişi engelli asansörünün kapatılması özellikle sosyal medyada büyük tepki topladı.Taksim’e gidenler mevcut durumda, kapatılmış yollar arkasındaki iş makineleriyle ve yönlendirme tabelalarıyla karşılaşıyor. Elmadağ tarafına doğru yürümek isteyenler projenin başka bir tartışma noktası olan Gezi Parkı’na yönlendirilen yolu kullanıyor. Tarlabaşı’na yürümek isteyenler için de İstiklal Caddesi’nin içinden yönlendirme yapılmış.Tarlabaşı tarafında birçok yerde "yaya giremez" tabelası bulunmasına rağmen yayalar bu alanları kullanmaya devam ediyor ancak tabelalardan başka yaya güvenliğini sağlayacak hiçbir tedbir ve denetim mevcut değil.

Proje Çalışmalarında Engelliler Unutuldu

Proje çalışmalarının yaya ve araç trafiğinde yarattığı sıkıntılar gündemde yoğun olarak ele alınmıştı. Ancak proje çalışmalarının en büyük sıkıntıları yalnızca yaya ve araç trafiği değil. Yayaların yönlendirildiği yollar engelli kişilerin ulaşımlarını imkânsız kılıyor. Araç ve yaya trafiğinin iç içe geçtiği noktalar ise özellikle engelli vatandaşlar için tehlike arz ediyor. Elmadağ tarafına olan girişler yüksek basamaklardan geçilerek yapılıyor, yolun kenarında engelliler için yapılmış rampa ise çalışma nedeniyle kapatılmış durumda. Bu durumdan en çok yaşlılar ve engelliler etkileniyor. 


Çalışma ve Yaya Güvenliği Sağlanmamış

Proje çalışmasının Tarlabaşı Bulvarı tarafında yarattığı düzensizlik de yayalar için tehlike yaratıyor. Yayalar çalışma makinelerinin ve seyir halindeki araçların arasından yürüyor. Araç trafiği ve yaya trafiğinin iç içe geçtiği noktada geçiş önceliği sağlayacak bir düzenleme yok.


Proje Bittikten Sonra Neler Olacak?

Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi, görselleri basına yansıdığı günden itibaren gündemden düşmedi. Proje başlamadan itirazlar ve eylemler, proje çalışmasının yarattığı gündelik sıkıntı proje bitene kadar gündemde kalacak gibi gözüküyor. Araç ve yaya trafiği alışkanlığını şimdiden felç eden uygulamanın tamamlandığında yaratacağı olanaklar; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, sıkıntılar ise projeye muhalif gruplar tarafından dile getirilmeye devam ediyor. Şuanki süreçten en çok etkilenenler ise can güvenliği sağlanmamış yayalar ve engelli kullanıcılar.

 • Taksim Labirenti
 • Taksim Labirenti
 • Taksim Labirenti
 • Taksim Labirenti
 • Taksim Labirenti
 • Taksim Labirenti
 • Taksim Labirenti
 • Taksim Labirenti
 • Taksim Labirenti

http://www.yapi.com.tr/haberler/taksim-labirenti-_102949.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
 • TAKSİM YILLARDAN BERİ ZATEN ADAY OLARAK KARŞIMIZA ÇIKAN PARTİLERİN SLOGANI ...OLAN YAYALARA VE ORADA İŞ YAPAN ESNAFA OLUYOR, ARABA İLE TAKSİMDE PARK EDİLECEK GEZİ PARKINDA BİR TANE PARK VARDI O DA YOK OLACAK YENİ PROJE ILE GÖRDÜĞÜM KADARI İLE . YANITLA
 • PROJE İSE BASLANGİC SEKLİYLE NELERE KİMLERE HİZMET EDECEGİNİ GOSTERİYOR. İNSANLAR BU PROJEDE SON PLANDA .BİRİNCİ PLANDA RANT VE PARA GELİYOR. İNSANLAR, ENGELLİLER HİC ONEMLİ DEGİL YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!