Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Tarihi Yarımada'da "Kültür Avı"

İlk kez 2005 yılında Ankara’da düzenlenen Kültür Avı bu yıl, "UNESCO Tarih Mirası listesinde yer alan Tarihi Yarımada’da Kültürümüzü Gençlerle Yaya’lım" temasıyla Tarihi Yarımada’da gerçekleşecek.

yapi.com.tr

Buluşmalar

Tarihi Yarımada'da "Kültür Avı"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 21 Eylül 2014
YER: Tarihi Yarımada
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

EMBARQ Türkiye, AFS Gönüllüleri Derneği (AFSGD) ve TEMA işbirliğinde

WEB ADRESİ:

www.kulturavi.com

+ Ajandama Ekle

EMBARQ Türkiye, AFS Gönüllüleri Derneği (AFSGD) ve TEMA, Avrupa Hareketlilik Haftası (16-22 Eylül) kapsamında 21 Eylül Pazar günü Tarihi Yarımada’da gerçekleşecek İstanbul Kültür Avı’nda gençlerle bir araya geliyor.

İlk kez 2005 yılında AFSGD’nin Ankara’da düzenlediği ve 2009 yılında ilk kez İstanbul’da yapılan Kültür Avı bu yıl “UNESCO Tarih Mirası listesinde yer alan Tarihi Yarımada’da Kültürümüzü Gençlerle Yaya’lım” temasıyla Tarihi Yarımada’da gerçekleşecek.

Gençleri hedefleyen Kültür Avı kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlik öncesi "Kentsel Sürdürülebilir Yaşam Şekli" üzerine bir seminer ve etkinlik sonrasında İstanbul tarihi hakkında söyleşi düzenlenecek.
Kültür Avı’ndan bir gün önce yapılacak Sürdürülebilir Yaşam Semineri, katılımcılara sürdürülebilirlik hakkında farklı bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyor.

Uzmanların katılımlarıyla gerçekleşek seminerde; EMBARQ Türkiye sürdürülebilir ulaşım, TEMA ekolojik okuryazarlık ve Yeşilist iklim değişikliğinin kentlere etkisi üzerine gençlere bilgi aktaracak. Kültür Avı’nın bitiminde, yine uzmanlarla birlikte İstanbul’un tarihi ve kültürü hakkında bir söyleşi düzenlenecek.

Avrupa Hareketlilik Haftası ve Dünya Otomobilsiz Seyahat Günü vesilesiyle, 21 Eylül Pazar günü düzenlenen İstanbul Kültür Avı etkinliği ile gençlerin hem içinde yaşadıkları çevreye hem de sürdürülebilir ulaşım yöntemlerine dikkatini çekmek amaçlanıyor. Çeşitli buluşma noktalarında kendi gruplarıyla bir araya gelen gençler, farklı toplu taşıma türleriyle Tarihi Yarımada’daki ana buluşma noktasına gelecek.

Daha önce çeşitli vesilelerle geldikleri Yarımada’nın kültür ve tarihinin hiç fark etmedikleri yönlerini, kendilerine verilen görev listesiyle keşfe çıkan gruplar, yayalaştırılmış Tarihi Yarımada’da görevleri yürüyerek yerine getirmeye çalışacaklar. En çok görevi yerine getirerek en yüksek puanı toplayan gruba süpriz ödül verilecek.

Toplu taşımayla ulaşacakları Tarihi Yarımada’da yaşadıkları çevreyi keşfedecekler

EMBARQ Türkiye Direktörü Arzu Tekir, İstanbul Kültür Avı Etkinliği ile ilgili şu açıklamada bulundu: 

“Genç katılımcılar ellerindeki görev listesine göre kültürün gizli kalmış boyutlarını keşfetmeye çalışacak. İstanbul Kültür Avı Projesi’yle av boyunca hiçbir vasıta kullanılmayacak; böylelikle katılımcılar arasında yürümenin de bir seyahat şekli olduğu algısını yaratmak istiyoruz. Amacımız, hem toplu taşıma hem de yürümeyle gençleri daha aktif bir yaşam şekline yönlendirmek.”

Katılımcılar, gün boyunca av sırasında bulmacaları çözerek Tarihi Yarımada’daki çeşitli kültürel odakları gezip tanıma fırsatı bulmalarının yanında, Tarihi Yarımada’da yapılan yayalaştırma projesinden sonra alanı yaya olarak deneyimleyebilecekler.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/tarihi-yarimadada-kultur-avi_124605.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!