Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'da Güvenli Bisiklet Yolları Yaratmak Mümkün mü?

EMBARQ Türkiye tarafından düzenlenen "İstanbul’da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu Vizyon Geliştirme Çalıştayı"nda, insan odaklı şehir ve çözümler için güvenli bisiklet yolu çalışmaları, yerli ve yabancı uzmanların katılımıyla masaya yatırıldı.

yapi.com.tr
İstanbul'da Güvenli Bisiklet Yolları Yaratmak Mümkün mü?

EMBARQ Türkiye - Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, "İstanbul'da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu Projesi” kapsamında, bisikletin kent içi ulaşımdaki öneminin vurgulanması, ulaşım sistemlerine entegre edilmesi, özel araç trafiğinin etkisi altına giren kentlerimizde güvenli bisiklet yolları altyapısının oluşturulması gerekliliğine dikkat çekmek amacıyla, Studio-X Istanbul'da bir Vizyon Geliştirme Çalıştayı düzenledi.

İstanbul Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Desteği ile hazırlanmakta olan "İstanbul'da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu" ile mevcut bisiklet yollarının değerlendirilerek yerel yönetimlerin iyileştirme çalışmalarına katkı sağlanması hedefleniyor.


Yerel uzmanlar
yabancı meslektaşları ile buluştu

Ulaşım sistemlerine entegre ve yol güvenliğini ön plana alan güvenli bisikletli ulaşımın tartışıldığı çalıştaya ilgi yoğundu. İstanbul’da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu Vizyon Geliştirme Çalıştayı'nda; Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı UKOME, İETT, İSPARK, CBS birimleri başta olmak üzere pek çok farklı kurumdan yetkililer katıldı.

Ayrıca Bolu Belediyesi, Edirne Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, üniversiteler ve bisikletli sivil toplum kuruluşlarından yaklaşık 50 katılımcının bulunduğu çalıştayda; OECD – Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, Danimarka’dan yol güvenliği denetimleri konusunda danışmanlık veren CONSIA Danışmanlık, Almanya’dan güvenli yol işaretleyicileri üreticisi EVONIK, Centre for Budapest Transport BKK (Budapeşte Ulaşım Merkezi), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME), Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu, ve EMBARQ Türkiye - Sürdürülebilir Ulaşım Derneği’nden uzman konuşmacılar yer aldı.

Çalıştay, EMBARQ Türkiye Proje Koordinatörü Çiğdem Çörek Öztaş’ın açılış konuşmasıyla başladı. Bir ulaşım aracı olarak bisikletin desteklenmesi gerekliliğine değinen Philippe Crist; bisiklet kullanımının ekonomik ve politik boyutunu OECD ülke örnekleriyle anlattı.

Sağlık Bakanlığı – Halk Sağlığı Kurumu’ndan Ceyhan Vardar; fiziksel hareketsizliğin olumsuz etkileri ve buna bağlı gelişen hastalıkları irdelediği sunumunda, hareketlilik için bisikletin önemini vurguladı.Türkiye kentlerindeki örnekleri inceleyen CONSIA danışmanlık uzmanı Carsten Wass; bisiklet yollarının nasıl daha güvenli hale getirilebileceği üzerine önerilerde bulundu. Wass, “Araba park etmenin sorun olduğu Türkiye’de diğer bir büyük problem ise bisiklet park alanlarının olmamasıdır” dedi.

 "Yollardaki renk kontrastı ulaşıma akış ve güvenlik getirebilir"


EVONİK’ten Marisa Cruz ise, yol güvenliği ve trafik çözümleri için yol renklendirme sisteminin önemli bir çözüm olabileceğine değinerek, trafikte renklerin de hayat kurtarabileceğine dikkat çekti.

Çalıştay, BKK Centre for Budapest Transport’tan Peter Dalos ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi UKOME’den Halime Tekin’in sunumlarıyla devam etti.

Sunumlar sonrası oluşturulan 3 farklı grup ile düzenlenen çalıştayda; güvenli bisikletli ulaşım, bisiklet kullanımı odak grupları, bisikletin ekonomi, toplum, çevre ve halk sağlığı üzerindeki etkileri tartışıldı.
 

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-guvenli-bisiklet-yollari-yaratmak-mumkun-mu_124787.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!