Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu

EMBARQ Türkiye ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) işbirliğiyle düzenlenen 2. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu'nun teması, “Bisikletli ve Yürünebilir Şehirler” olarak belirlendi.

yapi.com.tr

Toplantılar

2. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 20 Kasım 2014
YER: Mimarlar Odası İzmir Şubesi (İZMİMOD)
ŞEHİR: İzmir
DÜZENLEYEN:

EMBARQ TÜRKİYE Sürdürülebilir Ulaşım Derneği ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) işbirliğinde

DESTEKLEYENLER:

WRI (World Resources Institute), Bloomberg Philanthropies, Dünya Bankası, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, AFD (Fransız Kalkınma Ajansı), İsveç Başkonsolosluğu Ticaret Merkezi, Danimarka Ticaret Ataşeliği, Kanada Başkonsolosluğu, TEMSA GLOBAL, EGİKAD (Ege Genç İş Kadınları Derneği), SALCANO Bisiklet, SAMPAŞ Bilişim ve İletişim Sistemleri, IBM, BAKSİ Akıllı Bisiklet Sistemleri, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), Akıllı Ulaşım ve Güvenlik Sistemleri Dergisi

WEB ADRESİ:

www.embarqturkiye-yasanabilirsehirler.org

DİĞER BİLGİLER:

A: 1474 sokak No:9 35220 Alsancak, İzmir
T: (232) 463 66 25

+ Ajandama Ekle

yapi.com.tr'nin medya sponsoru olarak destek verdiği sempozyum, 20 Kasım Perşembe günü Mimarlar Odası İzmir Şubesi'nde gerçekleşecek.


Anketten gerçek yaşama; 'Yaşanabilir Şehirler'

Şehirlerin sunduğu yaşam kalitesini analiz eden farklı anket ve araştırmalar yürütülüyor. Her yıl, dünyanın en yaşanabilir 10 şehri haberlerini okuyoruz. Bu anketleri incelediğimizde, güvenlik, temizlik, toplu taşıma, çevre, sağlık, şehir planlama, uluslararası yatırım olanakları gibi kriterlerin öne çıktığını görüyoruz.

Araştırmalar, şehirleri yaya odaklı tasarladığımızda trafik kazalarının %40-60 oranında azalacağını gösteriyor. Dünyadaki başarılı örnekleri incelediğimizde, yürüyüş ve bisikletli ulaşımın teşvik edildiği şehirlerde, hava kalitesi iyileşirken, şehir ekonomisinde canlanma, iş verimliliğinde artış olduğunu, şehirlerin rekabet gücünün arttığını ve marka değerinin yükseldiğini gözlemliyoruz.

EMBARQ Türkiye tarafından ikincisi düzenlenen Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu’nda; sürdürülebilir/akıllı şehirler ve toplu taşıma odaklı gelişim gibi yeni planlama yaklaşımları ile yaşanabilir şehirlerin yönetimini masaya yatırılacak.

Dünyanın çeşitli kentlerinden sempozyuma katılacak uzman konuşmacılar, bisikletli ulaşım ve yürünebilirlik üzerine bilgi ve deneyimlerini paylaşırken; toplu taşıma odaklı gelişme, insan odaklı ulaşım, erişilebilirlik, kamusal alan kullanımı, yenilikçi çözümler, sürdürülebilir ulaşımda ekonomik ve sosyolojik yaklaşımlar, sürdürülebilir ulaşımı teşvik eden politikalar ve katılımcılık konuları farklı oturumlar ile ele alınacak.

Ev sahibi kentten sürdürülebilir girişimler

İzmir’i 2023 yılına taşıyacak politika ve stratejik öncelikleri ortaya koyan 2014-2023 İzmir Bölge Planı, sürdürülebilir ulaşım ve kentsel gelişmeyi, İzmir’in yaşanabilirliğini güçlendirecek temel öncelikler olarak ele alıyor. Planda İzmir için kentsel gelişimde çevre yönetimi, yeşil ulaşım, verimli ve temiz enerji kullanımı hedefleniyor.

Şehir planlamasında verimlilik ve enerji kullanımının azaltılması ilkelerinin gözetilmesi, bu amaçla toplu taşımanın özellikle raylı sistemler ve deniz ulaşımı özelinde güçlendirilmesi, motorsuz taşımacılığın özendirilmesi, ilgili altyapının geliştirilmesi, otomobil bağımlılığının azaltılması için toplu taşıma sistemlerinin kalitesini yükseltecek ve yolcu memnuniyetini artıracak uygulamalar yapılması öneriliyor.

Ayrıca kent içi ulaşımda farklı toplu taşıma türleri ile özel araç ulaşımı arasında bütünleşmeyi güçlendirecek uygulamalar gerçekleştirilmesi, bisiklet kullanımını artırmak amacıyla özendirici çağrılar yapılması, farkındalık etkinlikleri düzenlenmesi, belediyelerce bisiklet kiralama alanları kurulması ve güzergâhlar belirlenmesi de eylem önerileri arasında yer alıyor. Kentin gelişme deseninin de belirleyici olduğu bu ilkelerin sağlanması için, kentsel saçaklanmalardan ve aşırı yayılmadan kaçınılması, mevcut kentsel arazinin verimli kullanımının gözetilmesi, şehrin planlanmasında izlenmesi gereken politika olarak öneriliyor.

EMBARQ Türkiye, yürütülen bu çalışmalar ve geleceğe ilişkin plan/politikalar çerçevesinde İzmir’in, Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu için en uygun adreslerden biri olduğunun altını çiziyor.

SEMPOZYUM KONULARI:

- Yaşanabilir şehirlere doğru. İyi uygulamalar, proje örnekleri
- Yaşanabilir şehirlerin oluşturulmasında teknolojinin katkısı ve akıllı sistemler
- İZKA Programları; sürdürülebilir şehircilik yaklaşımlarına sunulan destekler
- Yayalaştırma projeleri ve herkes için erişilebilirlik
- Sürdürülebilir ulaşımda yenilikçi çözümler
- İsveç’ten yeni bir yaklaşım; Symbio City
- İzmir ilçeleri kadın belediye başkanları ve yöneticileri ile yaşanabilir şehirler oturumu
- Bir ulaşım aracı olarak bisikletin çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri
- Sürdürülebilir ulaşımı teşvik eden politikalar geliştirme ve katılımcılık

Program için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/2-yasanabilir-sehirler-sempozyumu_125634.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!