Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

% 80’i Suda Kalacak

Başbakan Erdoğan’ın temelini attığı Ilısu Barajı’nın tehdit ettiği tarihi Hasankeyf’in DSİ tarafından uydudan çekilen fotoğrafı ilçenin yüzde 80’inin su altında kalacağını gösterdi.

Hürriyet Gazetesi
% 80’i Suda Kalacak

aşbakan Erdoğan’ın temelini attığı Ilısu Barajı’nın tehdit ettiği tarihi Hasankeyf’in DSİ tarafından uydudan çekilen fotoğrafı ilçenin yüzde 80’inin su altında kalacağını gösterdi.

Türkiye’de herkes, Ilısu Barajı’nın, 10 bin yıllık geçmişi olan tarihi Hasankeyf’in ne kadarını su altında bırakacağı tartışmasını yaparken, DSİ bu tartışmaya son noktayı koydu. Baraj projesi için uydudan ilçenin fotoğraflarını çeken DSİ’nin ilk kez yayınladığı fotoğraflara göre ilçenin tamamı sular altında kalıyor. Sadece Hasankeyf kalesinin yukarı kısmı, yukarı kale denilen bölüm sulardan kurtuluyor. Burada da bazı mağaralar bulunuyor. Ancak bölgenin toprak yapısı nedeniyle bu bölüm de artan nem yüzünden birkaç yıl içinde çözülecek. 15 gün önce içinde 12 mağara bulunan kaya kitlesi koparak parçalandı. Hasankeyf İlçesi’ndeki tarihi eserlerin taşınıp taşınmayacağına, ne kadarının taşınacağına ise eylül ayında karar verilecek.

25 milyon Euro ayırdık

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, amaçlarının Hasankeyf’i sonraki nesillere taşımak olduğunu söyledi. Ilısu Barajı’nın 50 yıllık bir proje olduğunu belirten Güler, şöyle dedi: "Hasankeyf’in kalıntılarının taşınması çalışmaları sürmektedir. 25 milyon Euro ayrılmıştır, 53 milyon dolar da ayrıca ayrılacaktır. Daha önceden Hasankeyf orada yıllardır dururken hiç kılını kıpırdatmayanlar şimdi ’baraj yapacağız’ dediğimiz zaman Hasankeyf’i hatırlar oldular. Gerekirse daha fazla para da ayırabiliriz. Bizim için hem teknik hem ekonomik hem de kültürel kalkınma bir bütündür."

http://www.yapi.com.tr/haberler/-80i-suda-kalacak_47732.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!