Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hasankeyf Taşınırsa Tuzla Buz Olur

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, antik kent Hasankeyf’i su altında bırakacak Ilısu Barajı’nın temel atma törenindeki "Hasankeyf’i taşıyacağız" açıklamasına Hasankeyf kazıları başkanı Prof. Dr. Abdulselam Uluçam’dan yanıt geldi.

Hürriyet Gazetesi
Hasankeyf Taşınırsa Tuzla Buz Olur

aşbakan Tayyip Erdoğan’ın, antik kent Hasankeyf’i su altında bırakacak Ilısu Barajı’nın temel atma törenindeki "Hasankeyf’i taşıyacağız" açıklamasına Hasankeyf kazıları başkanı Prof. Dr. Abdulselam Uluçam’dan yanıt geldi.

Kazılara 3 yıldır başkanlık yapan Prof. Dr. Abdulselam Uluçam, gün yüzüne çıkardıkları tarihi eserlerin taşınmasının mümkün olmadığını belirterek "Bilim adamı olarak Hasankeyf’teki tarihi eserlerin taşınamayacağını söylüyorum. Önümüzdeki günlerde bilimsel kurul bu konuda kesin kararı verecek. Ama benim şahsi görüşüm, mevcut eserlerin taşınamayacağıdır. Eğer yer altındaki eserler konvanse edilirse, yani sağlamlaştırılırsa belki taşınabilir. Bu olasılık da zor gibi görünüyor. Yer altındaki eserleri kaldırdığınız an elinizde tuzla- buz olur. Bu eserler ancak gelişmiş bir teknolojiyle taşınabilir" diye konuştu. Ilısu Barajı’nın temel atma töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, "Biz bu paha biçilmez eserleri asla heba etmeyiz. Temin edilen kredinin 25 milyon Euro’sunu Hasankeyf’in kurtarılması için kullanacağız. Yeni bir Hasankeyf’i bütün eserleri farklı bir bölgeye taşıyarak yaşama geçireceğiz" demişti.

ALMAN ARKEOLOG DA TAŞIMAYA KARŞI ÇIKTI

Anadolu’nun pek çok arkeolojik alanında kazı başkanlıklarında görev yapmış olan Alman Arkeoloji Enstitüsü üyesi arkeolog Andreas Schachner de, Hasankeyf’in başka bir alana taşınmasının mümkün olmadığını söyledi. Şu anda Hattuşaş kazı başkanlığını vekaleten sürdüren Schachner, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un, "Hasankeyf’in keyfini bozmayacağım. Biz o barajı yapacağız; ama Hasankeyf’in bir tek taşı zayi olmayacak" sözlerine "Bütün kültürel yapıyı kazmak ve taşımak gibi bir imkan yok. Sadece belirli eserler taşınabilir" yanıtı verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyf-tasinirsa-tuzla-buz-olur_47466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!