Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bitlis’in Tarihi Evleri Yok Oluyor

Bitlis'in mimarisinde önemli yer tutan tarihi taş evler, bakımsızlık ve ağır kış şartları nedeniyle yıkılıyor.

yapi.com.tr/AA
 Bitlis’in Tarihi Evleri Yok Oluyor

Ağır kış şartlarının yaşandığı Bitlis'te, özellikle Muştakbaba Mahallesi'nde bulunan tescilli tarihi yapılar, bakımsızlıktan dolayı büyük tehlike saçıyor. Mahalle Muhtarı Maşallah Daşizi, gazetecilere yaptığı açıklamada, birçok kez İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne dilekçe ile müracaatta bulunmalarına rağmen tarihi evlerin restorasyonu için bugüne kadar köklü bir çözüm üretilmediğini söyledi.

Bölge halkı evlerini terk ediyor

Çoğunluğu boş olan ve bakımsızlık nedeniyle adeta harabeyi andıran yapılardan kopan taşların mahalle halkını tedirgin ettiğini anlatan Daşizi, “Bu konuya bakanlık nezdinde çözüm bulunması gerekiyor. Mahallemizin yüzde 40'ı tescilli yapılardan oluşuyor. Ancak her geçen yıl bu yapılar tek tek yıkılıyor ve yapılarda onarılması mümkün olmayan hasarlar oluşuyor” dedi. Mahalle sakini Esra Açıkgöz ise komşularının bakımsızlıktan dolayı yıkılan ve tescilli olduğu için onarıma izin verilmeyen evleri terk etmek durumunda kaldığını ifade etti.

Evleri vatandaşlar korusun

Bitlis Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör de tarihi evleri devletten ziyade vatandaşın koruması gerektiğine dikkati çekerek, kent merkezi ve ilçelerde 254 tescilli yapı bulunduğunu, bu yapıların korunması ve restore edilmesi için bakanlığın ciddi destekler verdiğini kaydetti. Işıkgör, yapıların onarımı için vatandaşların müdürlüğe başvurması gerektiğini belirterek, “2012 yılında müdürlüğümüze proje desteği kapsamında 41 müracaat oldu. Bu yapıların yıkılarak, yok olmasını istemiyoruz. Bunun için müracaat eden herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ancak burada en büyük sorunumuz varisler. Varisler kendi aralarında anlaşıp müracaatta bulunmadıkları için evlerin bir çoğunda restorasyon yapılamıyor” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-bitlisin-tarihi-evleri-yok-oluyor-_105498.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!