Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ÇEDBİK Kongresi 2016 Hızlı Başladı

İki gün boyunca Ceylan Otel'de devam edecek olan zirvede, yaklaşık 40 konuşmacı 8 farklı oturumda yeşil binalar, sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji hakkında konuşacak.

yapi.com.tr
  •  ÇEDBİK Kongresi 2016 Hızlı Başladı
  •  ÇEDBİK Kongresi 2016 Hızlı Başladı
  •  ÇEDBİK Kongresi 2016 Hızlı Başladı

Bu yıl, "Dayanıklı Şehirler için Düşünsel Dönüşümler ve Binadan Yerleşkeye Bütünsel Tasarım için Diyalog" başlığıyla gerçekleşen ÇEDBİK Kongresi 2016, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit'in açılış konuşmasıyla başladı.

Sözlerine "Yerküremizde büyük bir telaş var" cümlesiyle başlayan Gökyiğit, doğal varlıkların tüketilmeye, tahrip edilmeye başlandığını belirterek, "Bu tavır bizi iflasa sürüklüyor. Bu tükenişin nedenleri arasında doğa dostu olmayan üretim, israf, hızlı nüfus artışı gibi birçok etken var" dedi.

Yeni bir yeşil çağa gerek olduğunu vurgulayan Gökyiğit, "Bu çağı oluşturmak için çok fazla zamanımız yok. Birkaç on yıl içinde oluşmaya mecbur. Yeni bir çevre ahlakı ve ekonomi geliştirilmeli" diye belirtti.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Özdil ise, dernekle ilgili detaylı bilgiler vererek, çevre bilincinin oluşturulmasının önemine dikkati çekti.

"İklim değişikliğine karşı kırılgan bir coğrafyadayız"

Ardından söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu da, yapı sektörünün enerji tasarrufunda en önemli etken olduğunun altını çizerek, çevre dostu binaların yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

Artan nüfus ve sanayileşme gibi etkenlerle enerji kullanımının giderek arttığını ifade eden Çalıkoğlu, "Enerjide dışa bağımlılığımız yüzde 75 seviyelerindeyken gerekli tedbirler alınmazsa kısa zamanda yüzde 80'lere ulaşacak. Enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki baskısı ise 55 milyar doların üzerinde seyrediyor" dedi.

Türkiye'nin iklim değişikliğine karşı kırılgan bir coğrafyada yer alması nedeniyle bütün alanlarda etkin bir politikanın izlemesi gerektiğini ifade eden Çalıkoğlu, "Son yıllarda sera gazı salımını çok büyük bir hızla artıran ülkemizin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji politikaları, iklim değşikliğiyle mücadelede önemli olacak. Yapı sektörünün enerji tüketimi son yıllarda, birinci sırada olan sanayinin önüne geçti ve böyle devam edeceği görülmektedir" diye konuştu.

Kongre programına ulaşmak için tıklayınız.


http://www.yapi.com.tr/haberler/-cedbik-kongresi-2016-hizli-basladi_142890.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!