Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AYİDER ve ÇEDBİK, Yeşil Dönüşüm için İşbirliği Yaptı

AYİDER, inşaat müteahhitlerini, inşaat malzemecilerini, sivil toplum kuruluşlarını ve yerel yönetimleri bir araya getirdi. “Çağdaş Kent: İstanbul” başlığı altında düzenlenen gecede, hem şehrin mevcut durumu konuşuldu hem de Türkiye’nin ilk yerli yeşil bina sertifikası ÇEDBİK-Konut’un kullanımını desteklemek adına ÇEDBİK ile protokol imzalandı.

yapı.com.tr
AYİDER ve ÇEDBİK, Yeşil Dönüşüm için İşbirliği Yaptı

Kurulduğu günden bu yana İstanbul Anadolu yakasının sağlıklı gelişimine katkı sağlayacak yapı estetiği, enerji verimliliği ve iş güvenliği konularına yenilikçi bakış açısı katarak, kamu yönetimlerinde inşaat sektörüyle ilgili bürokratik işleyişi daha verimli hale getirmek ve kentin yaşamsal menfaatlerini korumak için çalışmalar yapan AYİDER (Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği), inşaat müteahhitlerini, yerel yönetimleri, sivil toplum kuruluşlarını ve inşaat malzemecilerini 30 Mart akşamı Büyük Kulüp’te bir araya getirdi. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Kadıköy Eski Belediye Başkanı Selami Öztürk, Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi’nin de katıldığı “Çağdaş Kent: İstanbul” gecesi için özel fuaye alanı da oluşturuldu. Kendi sektörlerinin lider firmaları, Borusan, Jotun, Kale, Vitra, Wilo, Vitra, Franke, Hafele, Dortek, Thyssen, Dolar Panjur, Aldon ve Azka stantlarıyla yer aldı ve inşaat müteahhitlerine, inşaat malzemeleri konusundaki son gelişmeleri aktardı.

AYİDER, aynı zamanda Kadıköy’deki binaların yeşil binaya dönüştürülmesi için Türkiye’nin ilk yerli yeşil bina sertifikası ÇEDBİK-Konut’u veren Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) ile bir protokol de imzaladı. İnşaat müteahhitlerinin, ÇEDBİK-Konut’a uygun inşaat yapmalarını sağlayacak bu protokolle, yeşil bina konusunda önemli bir adım da atılmış oldu.

Kadıköy Eski Belediye Başkanı Selami Öztürk: “Siz kentin mimarısınız. Kentin olduğu gibi ülkenin de mimarısınız. Biz de sizlerle birlikte bu kenti güzelleştirmek, gelecek nesillere güzel bir şehir bırakmak için var gücümüzle çalışıyor ve sizleri sonuna kadar destekliyoruz. Yapılan antlaşmanın çok önemli olduğunu düşünüyor ve çağdaş kentlerde bunların çoğaltılması gerektiğini düşünüyoruz.”
 
“Kentsel dönüşüm, yeşil dönüşüm olmalıdır”

Konuşmasında AYİDER’in temellerinin 70’li yıllarda atıldığını ve yaklaşık 2 yıl önce AYİDER Onursal Başkanı Mehmet Sadıkoğlu’nun önderliğinde derneğin yeniden kurulduğunu belirten AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, “İstanbul Anadolu yakasının sağlıklı gelişimine katkı sağlayacak yapı estetiği, enerji verimliliği ve iş güvenliği konularına yenilikçi bakış açısı getirerek, kentin yaşamsal menfaatlerini korumak adına kurduğumuz derneğimiz, bu süreçte önemli çalışmalara imzasını attı. İş güvenliği için Kadıköy Kaymakamlığı ile birlikte eğitimler düzenledik. Yüzde 25 ek emsal kararının uzatılması, haksız uygulamanın önüne geçilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerin sonucunda, ek emsal süresinin 01.01.2017 tarihine kadar uzatılmasında ciddi katkı sağladık. Yine geçtiğimiz günlerde İstanbul’un siluetini bozacağı gerekçesiyle sadece Kadıköy ilçesinde yeni yapılacak yapıların maksimum 15 kat ile sınırlandırılmasının kentsel dönüşüme nasıl zarar vereceğine dair görüşlerimizi çeşitli basın kuruluşlarında dile getirdik. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde askıdaki plan değişikliğine itirazda bulunduk” diye konuştu.

Yeşil bina konusunda AYİDER’in öncelikli hedefleri arasında İstanbul imar yönetmeliğinde uygulamaya yönelik değişikliklerin yapılmasında katkı sunmanın, yeşil binalarla ilgili eğitim çalışmaları düzenlemenin ve toplumda bu konuyla alakalı farkındalık yaratmak olduğunu söyleyen Tavukçuoğlu, “Kentsel dönüşüm, yeşil dönüşüm olmalıdır” sloganıyla konuşmasını tamamladı.
 
İstanbul’da yeşil binaların sayısı artacak

ÇEDBİK’in 2007 yılından beri Türkiye’de yeşil bina kavramını yaygınlaştırmaya çalıştığını ifade eden ÇEDBİK Başkanı Selçuk Özdil: “Dünya Yeşil Binalar Konseyi Tam Üye statüsüyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yeşil binaların yaygınlaşması için ÇEDBİK olarak, ÇEDBİK-Konut adı altında Türkiye’nin ilk yerli yeşil bina sertifikasını geliştirdik. Bu sertifika, tamamen Türkiye’nin teknik ve sosyo-ekonomik şartlarına uygun geliştirilmiş bir program. Nasıl ki Amerika’nın LEED sertifikası, İngiltere’nin BREEAM sertifikası varsa, ülkemizin şartlarına uygun bu programların da geliştirilmesi gerekiyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayider-ve-cedbik-yesil-donusum-icin-isbirligi-yapti-_143965.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!