Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Üçüncü Köprü Havadan Görüntülendi

Yapımına 2013 yılında başlanan 3 milyar dolar maliyetli 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde iki kıtanın oto ve tren yoluyla birleşmesine 391 metre kaldı.

yapı.com.tr
 • Üçüncü Köprü Havadan Görüntülendi
 • Üçüncü Köprü Havadan Görüntülendi
 • Üçüncü Köprü Havadan Görüntülendi
 • Üçüncü Köprü Havadan Görüntülendi
 • Üçüncü Köprü Havadan Görüntülendi
 • Üçüncü Köprü Havadan Görüntülendi
 • Üçüncü Köprü Havadan Görüntülendi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz günlerde 2016 yılının Temmuz veya Ağustos ayında açılacağını açıkladığı Yavuz Sultan Selim köprüsünde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Şu anda en ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 42'sinin montaj ve kaynak işlemleri biterken, iki kıta arasındaki açıklık 391 metreye kadar indi. Çelik tabliye montaj ve kaynak işlemlerine “Lifting Gantryö adı verilen yeni dev vincin kurulum işlemlerinin bitmesinin ardından yeniden başlanacağı öğrenildi. DHA'nın haberine göre, Vincin kurulum işlemlerinin de sona yaklaşıldığı tamamlanmasının ardından kalan 17 tabliyelerin döneşeneceği ve iki yakanın birleşeceği öğrenildi.

Viyadüklerin uzunluğu 13,5 kilometre

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında inşa edilen 116 kilometrelik otoyolda viyadükler de önemli bir yer tutuyor. Mevcut yolun 13.5 kilometrelik kısmının viyadükler üzerinde geçirileceği belirtildi. Çalışmalar kapsamında geçtiğimiz günlerde 3 önemli viyadüğün daha tamamlandığı öğrenildi. Viyadük 5 ve Viyadük 9'un yanı sıra son olarak Kuzey Marmara otoyolu Avrupa kesiminin en büyük viyadüklerinden bir olma özelliğini taşıyan Viyadük 16 da tamamlandı. Viyadük 16, Uskumruköy mevkiinde bulunuyor 900 metre uzunluğunda ve en yüksek ayağı 57 metre, genişliği ise 44 metre. Bir tarafta 21 diğer tarafta 22 olmak üzere toplam 43 ayak üzerinde yükselen Viyadük 16, Avrupa yakası köprü çıkından sonraki 4. Viyadük olma özelliğini taşıyor.

Proje kapsamında yapılan çalışmalarda daha önceden tamamlanan viyadüklerle birlikte 6'sı tek 29'u çift kollu olmak üzere toplam 35 viyadükten 25'i tamamlanmış olduğu belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-ucuncu-kopru-havadan-goruntulendi-_142641.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!