Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

3. Köprüden Geçiş Ücretleri Netleşmeye Başladı

İstanbul’a yapılan üçüncü köprü geçtiğimiz hafta tamamlandı. Açılışla birlikte, köprüden geçiş ücretleri de netleşmeye başladı.

yapı.com.tr
3. Köprüden Geçiş Ücretleri Netleşmeye Başladı

Köprüden geçiş küçük arabalar için 3, büyük arabalar için 9 dolar. Bu durumda köprüden kaçak geçenler için ceza çok büyük olacak. Köprüden kaçak geçip otoyola girenler 800 liraya kadar kaçak geçiş bedeli ödemek zorunda kalabilir. Hürriyet'in haberine göre, köprü geçişlerinde yeni HGS düzenlemesiyle kaçak geçiş yapan sürücüler köprü ücretinin on katına kadar ceza ödüyor.

3. köprü geçiş ücretleri dikkate alındığında, kaçak geçişlerin cezasının oldukça büyük olacağı görülüyor. 3. köprü geçişinde küçük arabalar 3 dolar yani 9 lira kamyon ve otobüsler 15 dolar yani 45 lira ödeyecek. Bu durumda geçişin kaçağı on katı şeklinde hesaplandığında otomobiller için 90 ve kamyon ve otobüsler için 180 lira olacak.

Ancak burada bir de otoyola girip, kaçak devam etme ihtimali de var. Böylece otoyol için ödenecek geçiş ücretleri dikkate alındığında şöyle bir tablo ortaya çıkıyor. Otoyolda sürücüler kilometre başına 0,08 dolar, yani 0,8 sent ödeyecek. En iyi ihtimalde 320 km yol giden bir sürücü, yol için 25,6 dolar ödeyecek.

Ceza 768 liraya kadar çıkabilir

Kaçak geçtiği için bunun cezası da 10 katı olacağından rakam 256 dolara çıkacak, yani 768 lira. Henüz ihale aşamasında olan Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dahil) Kınalı-Odayeri kesimi toplam 149 kilometre. Köprüden sonra ise Kurtköy Akyazı Kesimi toplamda 187 kilometre. Toplamda otoyol 336 kilometre ediyor.

15 gün içinde ödenmeli

Geçiş ücretlerini ödemeden geçiş yapanlardan, ödemesiz geçiş tarihini izleyen 15 gün içinde yükümlü olduğu geçiş ücretini usulüne uygun olarak ödeyenlere, söz konusu ceza 10 kat olarak uygulanmayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopruden-gecis-ucretleri-netlesmeye-basladi_143732.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!