Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

1 Milyar Tonluk Yeni Bor Rezervi Bulundu

Kütahya-Emet ile Eskişehir- Kırka bor sahalarında yapılan çalışmalarda 1 milyar tonluk yeni rezerv bulunduğu bildirildi. Böylece, 2 milyar t

Sabah
1 Milyar Tonluk Yeni Bor Rezervi Bulundu

b>Kütahya-Emet ile Eskişehir- Kırka bor sahalarında yapılan çalışmalarda 1 milyar tonluk yeni rezerv bulunduğu bildirildi.

Böylece, 2 milyar ton olan bor rezervi miktarı 3 milyar tona, Türkiye'nin dünya bor rezervindeki yüzde 64'lük payı da yüzde 72'ye çıktı. ETİ Madencilik Genel Müdürü Yunus Şirin, 2 milyar ton olan bor rezervine ek olarak 1 milyar tonluk yeni kaliteli rezervlere ulaşıldığını söyledi. Boru, "21. yüzyılın metali" olarak adlandıran Şirin, madenin tekstil, elyaf, elektronik, elektrik, kimya, yakıt pilleri, nükleer enerji gibi sanayinin farklı alanlarında kullanılabilen bir kimyasal tuz olduğunu belirtti. Şirin "sodyum bor hidrür" bileşiğinin doğalgaz, kömür ve petrolden temin edilen enerjilere alternatif olan hidrojen enerjisinin ana madeni olduğuna işaret etti. Sodyum bor hidrürün Kırka'daki rezervinin 635 milyon ton olduğunu söyleyen Şirin, madenin otomobil yakıtı olarak da kullanılabileceğine dikkat çekti. Şirin, "Hidrojen enerjisini emniyetli taşıyan bu bileşiğin tek sorunu maliyetidir. Maliyeti aşağı çekebilir ve sodyum bor hidrür ucuza üretilebilirse, dünyanın uzun yıllar yakıt ihtiyacını karşılayabilecek bir kaynak" dedi. Nükleer enerjide kullanılan toryum madeninin Türkiye'nin önemli bir kaynağı olduğunu vurgulayan Yunus Şirin, Eskişehir Beylikova'daki yatağın da rezerv yönünden zengin olduğunu kaydetti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/1-milyar-tonluk-yeni-bor-rezervi-bulundu_9985.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!