Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

10 Bin Madenci İçin İmza Atıldı

Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan yaklaşık 10 bin işçiyi ilgilendiren ve ilk yıl için toplam yüzde 11, ikinci yıl için toplam yüzde 6 zam öngören 26'ncı dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

yapı.com.tr
10 Bin Madenci İçin İmza Atıldı

TTK adına Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) ile işçileri temsilen Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) arasında yürütülen ve 1 Ocak 2015- 31 Aralık 2016 tarihlerini kapsayan sözleşmede anlaşmaya varılmasıyla imza töreni düzenlendi. Yurt Gazetesi'nin haberine göre, TTK Genel Müdürlüğü Salonu'ndaki imza törenine TTK Genel Müdürü Burhan İnan, Kamu-İş Genel Sekreteri Erhan Polat, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, GMİS yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Maden işçisine ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5, 3 ve 4'üncü 6 aylarda yüzde 3'er zam öngören sözleşmeyi değerlendiren TTK Genel Müdürü Burhan İnan, şöyle konuştu: "Bu sözleşme ile işçilerimize mevcut haklarının yanında yeni haklar da verilmiş durumda. Çetin müzakereler sonucu fakat saygıyla ve sevgiyi hiçbir zaman kaybetmeden masada sağlıkla çözüldüğü için son derece mutluyum. Tüm çalışanlarımıza, işçi kardeşlerimize sözleşmenin hayırlı olmasını diliyorum. Bu sözleşme görüşmeleri 1 Ocak 2015'de başladı. Dolayısıyla ortaya bir sözleşme farkı, işçilerimizin alacağı çıktı. Bunun için de biz hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Eğer bir aksilik olmazsa 28 Ağustos'ta oluşan bu farkı ödeyeceğiz."

 

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci ise maden işçileri adına her yönüyle savunabilecekleri bir sözleşme olmadığını söyledi. Özellikle aynı işi yapan ve farklı ücret alan işçilerin sorunlarının devam ettiğini belirten Demirci, "Bütünü itibariyle baktığımızda son yılların en iyi sözleşmesini imzaladığımıza inanıyoruz. Ücret artışlarının yanı sıra ilk kez sözleşmemizde yer alan 'denge ödeneği', gruplu çalışan arkadaşlarımızın kömür hakkı ve 2 gün tatil konusu gerçekten önemliydi. Sabır, sağduyu ve samimiyetle çalışarak başardığımızı düşünüyorum" diye konuştu.

Kamu İş Genel Sekreteri Erhan Polat da "Çok zorlu bir süreç yaşadık. Bu sözleşme yapılırken işçilerimizin taleplerinin çoğu karşılandı. Sıra geldi şimdi bizim taleplerimize. Bizim sendikamızdan ve çalışanlarımızdan tek bir talebimiz var; Verimli üretim, sağlıklı üretim, iş kazasız üretim. Biz arkadaşlarımızdan şimdi bu iyi sözleşmeye yakışan bir üretim bekliyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından TTK Genel Müdürü İnan, GMİS Genel Başkanı Demirci ve Kamu-İş Genel Sekreteri Polat, toplu sözleşmeyi imzaladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/10-bin-madenci-icin-imza-atildi-_133333.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!