Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

10 Projenin Şampiyonu Varyap Meridian Oldu

İstanbul, Lüleburgaz ve Çorlu’da Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na ait arsalar üzerinde gerçekleştirilen 10 projede satış rakamları açıklandı. 10 proje arasında satış adetleri ve değerleriyle ipi göğüsleyen isim ise Varyap İnşaat’ın Batı Ataşehir’de hayata geçirdiği Varyap Meridian projesi oldu. 32 konutun satıldığı Varyap Meridian’da

Milliyet Gazetesi
10 Projenin Şampiyonu Varyap Meridian Oldu

Konut satışlarından elde edilen gelir 39 milyon TL olurken, büyük düşüşün Avrupa Konutları’nda satışın tamamlanması ve düşük faiz beklentisinden kaynaklandığı belirtildi.

İstanbul, Lüleburgaz ve Çorlu’da Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na ait arsalar üzerinde gerçekleştirilen 10 projede satış rakamları açıklandı.

Banka kredileri onaylanan ve satış sözleşmeleri imzalanan konut sayısı 7 Mayıs itibariyle 110 olurken, satışlardan elde edilen gelir 39 milyon 786 bin TL olarak ifade edildi. Mart ayındaki 158 milyon TL’lik satışla karşılaştırıldığında yaklaşık 119 milyon TL’lik bu düşüşün ardında ise iki ana neden gösteriliyor.

Birincisi, Avrupa Konutları TEM projesindeki son 150 konutun yapımcı şirket, Öztaş-Artaş Ortaklığı tarafından mart ayında 72 milyon TL ödenerek satın alınmış olması. İkincisi ise yine aynı şirketin nisan ayı içindeki 16 milyon TL’lik satış cirosunun işlemler yetiştirilemediği için mayıs ayı kayıtlarına sarkmış olması. Öte yandan, faizlerdeki düşüş beklentisi, konut alımlarındaki gerilemenin bir diğer nedeni olarak gösteriliyor.

Birinci isim 32 konut sattı

10 proje arasında satış adetleri ve değerleriyle ipi göğüsleyen isim ise Varyap İnşaat’ın Batı Ataşehir’de hayata geçirdiği Varyap Meridian projesi oldu. 32 konutun satıldığı Varyap Meridian’da elde edilen ciro ise 14 milyon 472 bin TL oldu.

Listenin ikinci ismi ise Çekmeköy’deki İdealistkent. Hektaş’ın projesinde 20 adetlik satış karşılığında elde edilen ciro 8 milyon 565 bin TL olarak kayıtlara geçti. 10 projeden oluşan listedeki  üçüncülük koltuğunu ise 22 adetlik satış ve 7 milyon 985 bin TL ciro ile Misstanbul Evleri elde etti. Projeyi Tekçelik Şirketler Grubu, Başakşehir’de hayata geçiriyor.

RAKAMLARIN ORTAYA KOYDUĞU GERÇEKLER

-  Mart ayı ile karşılaştırıldığında satışlarda yaşanan 119 milyon TL’lik düşüşü üç ana nedenle açıklamak mümkün. Birincisi, Avrupa Konutları TEM’de yapımcı şirketin mart ayı içinde 150 konutu 72 milyon TL ödeyerek Emlak Konut’tan satın alması. İkincisi yine aynı şirketin My Office projesinde nisan ayı içinde gerçekleştirdiği 16 milyon TL’lik satışı, bu ayın kayıtlarına geçememesi. Üçüncü neden ise nisan ayı başında piyasaların faiz oranlarının biraz daha düşeceği beklentisiyle alımlarını bir süreliğine ertelemesi.

-  Emlak Konut GYO’nun nisan ayında satışlarda yaşadığı yavaşlamanın bir başka gizli nedeni daha var. Çünkü, son iki ayda satışa çıkarılan konut projesi sayısında patlama yaşanıyor. Bu, alternatif projelerin artması anlamına geliyor.

-  Listenin ilk dört sırasında yer alan projelere bakıldığında birincisi hariç, diğer üçünün ‘hemen teslim’ olduğu görülüyor. Her ne kadar, şampiyon olsa da onu takip eden üç şirketin 47 adetlik satışı göz önüne alındığında talebin ‘hemen teslim’lere olduğunu söylemek mümkün.

-  39 milyon 786 bin TL’lik  ciro ve 110 adelik satış değerleri göz önüne alındığında satılan her bir konutun ortalama fiyatının 361 bin TL olduğu ortaya çıkıyor. Metrekare bazında fiyatlar göz önüne alındığında ise bu, satılan konutların ağırlıklı olarak 2+1 ve 3+1 konutlardan oluştuğunu ortaya koyuyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/10-projenin-sampiyonu-varyap-meridian-oldu_79364.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!