Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

116 Yıllık Tarihi Hamam Tehlike Saçıyor

Sivas’ta bulunan 116 yıllık tarihi Şirinoğlu Hamamı, yıkılmak üzere olan bölümleri yüzünden tehlike saçıyor. 20 yıl önce kapısına kilit vurulup kendi haline bırakılan hamam, madde bağımlılarının meskeni haline geldi.

yapi.com.tr
116 Yıllık Tarihi Hamam Tehlike Saçıyor

Sivas’ta Akdeğirmeni Mahallesi'nde bulunan 116 yıllık tarihi Şirinoğlu Hamamı, bakımsızlık yüzünden madde bağımlılarına mesken oldu. 20 yıl öncesine kadar hizmet veren hamam, 20 yıl önce kapısına kilit vurulup kendi haline bırakıldı. Hamam, içerisinde barınan madde bağımlıları ve yıkılmak üzere olan bölümleri nedeniyle tehlike saçıyor.

İHA’da yer alan habere göre; 1990 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tarihi yapı olarak tescillenen yapı, aynı yıl Avrupa Konseyi tarafından da Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Envanteri'ne alındı. Bir zamanlar Sivas'ın en büyük hamamlarından birisi olan Şirinoğlu Hamamı'nın içi günümüzde madde bağımlılarından kalan uyuşturucu ve uyarıcı madde poşetleri ile dolu. Mahalle sakinleri, mahalle için tehdit oluşturmaya başlayan hamamın restore edilerek sosyal amaçlı kullanıma açılmasını istiyor.

Akdeğirmen Mahallesi Muhtarı Hikmet Coşkun, “Burası 1904 yılında yapılan çok eski bir hamam. Osmanlı eseri bir hamam, tarihçesinde öyle yazıyor. Aşağı yukarı 20 yılı aşkın süredir bu vaziyette duruyor. İçler acısı tabii işte gördüğümüz gibi çok güzel bir tarihi eser bırakmışlar ama sahip çıkamadık. Buradan yetkililerden yardım istiyoruz. Şuanda hamamı tekrar kaldıracak bir durumunun olduğunu zannetmiyorum ama mahallemize güzel bir çay ocağı veya bir sosyal tesis olabilir. Madde bağımlılarının mekanı oldu burası. Mahalle sakinlerimiz mustarip bu konudan, tedirgin oluyoruz. Üstü harabe vaziyette, tuğlalar yağmurdan dolayı eriyor, dökülüyor. Tehlike arz ediyor. Bir an evvel burası için gereken neyse yapılmasını istiyoruz.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/116-yillik-tarihi-hamam-tehlike-saciyor_178870.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!