Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

13 Bin Sit Yeniden Ele Alınıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sayıları 13 bini bulan Sit alanlarının çakışmasını önleyecek yasal düzenleme için harekete geçti.

yapi.com.tr
13 Bin Sit Yeniden Ele Alınıyor

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın da katıldığı projeyle Türkiye’deki tüm Sit alanlarının yeniden ele alınması planlanıyor. 2016 sonunda tamamlanacak çalışmayla tabiatın ve biyoçeşitliliğin etkin korunması ve korunan alan yönetimindeki boşlukların giderilmesi planlanıyor. Çevre Bakanlığı, bir süre önce Özel Çevre Koruma (ÖÇK) alanı ve doğal Sit alanlarının hepsini üniversitelerle birlikte incelemeye başladı.

Yapılan incelemelerde Sit’lerin ve ÖÇK’ların her mevsime göre flora, fauna ve endemik açıdan tespitleri yapılacak. Alınan bilimsel değerler raporlandıktan sonra bir alanın doğal Sit kategorisinden çıkarılıp çıkarılmamasına karar verilecek. Türkiye’de 13 bin 295 arkeolojik Sit alanı, 266 kentsel Sit alanı, 158 tarihi Sit alanı, 32 kentsel arkeolojik Sit alanı ve 77 karma Sit alanı yer alıyor. Doğal Sit alanlarıyla birlikte 358 çakışan Sit alanı (bakanlıklar arasındaki görev, yetki ve sorumlulukların çatışması) bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/13-bin-sit-yeniden-ele-aliniyor_141158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!