Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Galatasaray Üniversitesi'nin Tarihi Binası Üç Yıldır Restorasyon Bekliyor

Galatasaray Üniversitesi’nin 142 yıllık tarihi binası, 22 Ocak 2013’te çıkan yangın sonrası kullanılamaz hale geldi. Binanın restorasyonu yaklaşık üç yıldır bekliyor.

yapi.com.tr
Galatasaray Üniversitesi'nin Tarihi Binası Üç Yıldır Restorasyon Bekliyor

Birinci derece kültür varlığı statüsündeki binanın restorasyonu için 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan onaylı proje çıkması gerekiyor. Ancak hazırlanan projeler kurulca onaylanmadı. Kurul ve mimar arasındaki görüş ayrılıkları süreci daha da belirsiz hale getirdi.

Nisan 2015’te Galatasaray Üniversitesi Rektörlük görevine gelen Prof. Dr. Ertuğrul Karsak, binanın daha fazla zarar görmemesi için Koruma Kurulu kararı uyarınca, 1 milyon 100 bin lira bedelli geçici ahşap çatı inşaatına başlandığını açıkladı.

Hürriyet'in haberine göre, Prof. Dr. Karsak, şunları söyledi: “Görüş ayrılıkları nedeniyle zaman geçti. 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, ‘Bu bir kültür varlığı ve her şekilde korumak istiyoruz’ diyor. Proje müellifi mimar Sinan Genim ise ‘150 yıl önce yapıldığı şekilde inşa edemeyiz’ diye konuşuyor. Görüş ayrılığının temeli bu. Mevcut mimar adım atarsa da, mimar değişirse de yol alınır. Proje müellifinin işvereni GS Eğitim Vakfı. Bağış kampanyasıyla 4.6 milyon lira elde edildi. Ayrıca 2 kişinin 10’ar milyon lira vermeyi taahhüt ettiği biliniyor. Üç yıl çok uzun bir süre. Elimizde şu an onaylı bir proje yok. Kurul projede düzeltmeler istiyor, ancak çeşitli nedenlerle yapılmıyor. Çatının tamamlanmasıyla bir an önce uyuşmazlığın çözülmesini hedefliyoruz. Artık kimsenin beklemeye sabrı kalmadı. Amacımız 22 Ocak 2016’dan önce proje revizyonlarını gerçekleştirerek, 2 yılda restorasyonu tamamlamak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/galatasaray-universitesinin-tarihi-binasi-uc-yildir-restorasyon-bekliyor_141099.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!