Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Her Dört İşsizden Biri Üniversite Mezunu

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın çalışmasına göre; her 4 işsizden biri üniversite mezunu, 774 bin üniversite mezunu işsizden 311 bini erkek, 463 bini kadın.

yapi.com.tr
Her Dört İşsizden Biri Üniversite Mezunu

ANKA'nın haberine göre, üniversite mezunları arasında işsizlik oranının en yüksek olduğu alan ‘gazetecilik ve enformasyon’, üniversite mezunları arasında işsizlik oranının en düşük olduğu alan ise güvenlik hizmetleri.

Üniversiteli işsizler

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın “Türkiye’de Üniversite Mezunu Nüfusun İşgücü Durumu” başlıklı hazırladığı bilgi notu, Türkiye’de üniversite (yüksekokul veya fakülte) mezunu nüfusun işgücü durumunu ortaya koydu.

Bilgi notuna göre; 2015 yılı Ağustos ayı itibariyle 6 milyon 373 bin üniversite mezunu işgücünün 774 bini işsiz. Buna göre üniversite mezunu işsizlik oranı yüzde 12,1.

2015 yılının Ağustos ayı itibariyle Türkiye’nin genel işsizlik oranı ise yüzde 10,1 olduğu belirtilen çalışmada şöyle denildi:

“Bu dönemde Türkiye’de toplam işsiz sayısının 3 milyon 58 bin olduğu hesaba katıldığında her 4 işsizden biri üniversite mezunudur. Bununla birlikte 774 bin üniversite mezunu işsizden 311 bini erkek, 463 bini kadındır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun en son yayınlamış olduğu Hanehalkı İşgücü İstatistiklerine göre, Türkiye’de 30 milyon 208 bin kişilik işgücünün 6 milyon 373 binlik kısmını üniversite mezunları oluşturmaktadır. 2015 yılının Ağustos ayı itibariyle işgücüne katılan üniversite mezunlarının sayısı 2014 yılına göre 682 bin kişi artmıştır. Üniversite mezunları arasından istihdam edilenlerin sayısı da bir önceki yıla göre 514 bin artarak 5 milyon 599 bine, işsizlerin sayısı ise 168 bin artarak 774 bine yükselmiştir. Bu gelişmeler doğrultusunda üniversite mezunları arasında 2014’de yüzde 10,6 olan işsizlik oranı yüzde 12,1’e yükselmiştir.”

İşsizlik oranının en yüksek olduğı alan gazetecilik

Bilgi notuna göre; üniversite mezunları arasında işsizlik oranının en yüksek olduğu alan ‘gazetecilik ve enformasyon’ alanı. Bu alandan mezun olanların yüzde 29,1’i işsiz. İşsizlik oranında ikinci sırada yer alan ‘bilgisayar’ bölümünü (yüzde 16,6), ‘sanat’ (yüzde 16,3) ve ‘yaşam bilimleri’ (yüzde 15,1) takip etti.

Üniversite mezunları arasında işsizlik oranının en düşük olduğu alanlar ise ‘güvenlik hizmetleri’ (yüzde 2,5), ‘sağlık’ (yüzde 3,2), ‘beşeri bilimler’ (yüzde 7,2) ve ‘veterinerlik’ (yüzde 7,3) alanları.

İstihdam oranının en yüksek olduğu alan sağlık

Üniversite mezunları arasında istihdam oranının en yüksek olduğu alanlar ‘sağlık’ (yüzde 83,1), ‘veterinerlik’ (yüzde 83), ‘mühendislik ve işleri’ (yüzde 79,7) ve ‘güvenlik hizmetleri (yüzde 79,4).

İstihdam oranının en düşük olduğu alanlar ise ‘gazetecilik ve enformasyon’ (yüzde 50,6), ‘sanat’ (yüzde 61,7), ‘sosyal ve kişisel hizmetler’ (yüzde 62,8) ile ‘imalat ve işleme’ (yüzde 66,8) alanları.  

ETİKETLER: İşsizlik
http://www.yapi.com.tr/haberler/her-dort-issizden-biri-universite-mezunu_140873.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!