Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

15 Yıllık Mücadeleyi Amasra Halkı Kazandı

Bartın'ın Amasra ilçesine termik santral yapmak isteyen firma ile bölge halkı arasında yaklaşık 15 yıldır devam eden hukuk savaşını Amasra halkı kazandı.

yapi.com.tr
15 Yıllık Mücadeleyi Amasra Halkı Kazandı

15 yıl önce Çevre Düzeni Planında yapılan değişiklikle Amasra'ya termik santral yapılmak istendi. Bu talep üzerine başta Bartın Platformu olmak üzere bölge halkı hukuk mücadelesi başlattı.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; şirketin santral için aldığı 5 ÇED raporunu iptal ettiren vatandaşlar, açtıkları 8 davayı da kazandı. Ancak santral inadından vazgeçmeyen şirkete Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (DİDDK) dur dedi.

Bartın Platformu, son olarak 20 gün önce şirketin, 1320 MW gücündeki santral için 2019'da başlattığı 5’inci ÇED sürecini de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yapılan İnceleme Değerlendirme Kurulu (İDK) toplantısında alınan kararla durdurdu.

Öte yandan Danıştay 6. Dairesi, 2016 yılında çevre düzeni planlarında turizm, balıkçılık, orman, tarım ve yerleşim alanı olarak görülen bölgenin, termik santral alanı olarak değiştirilmesini 2019 yılında iptal ettiği karara şirket ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan itiraz DİDDK tarafından karara bağlandı.

DİDDK, Danıştay 6. Dairesi’nin verdiği yürütmenin durdurulması kararının usul ve yasaya uygun olduğu ve kararın kaldırılmasını gerektiren durum olmadığını belirterek bakanlık ve şirket tarafından yapılan itirazı reddetti.

“Bu coğrafyadan termik santral silinecek”
DİDDK’nın aldığı kararı “müjde” olarak duyuran Bartın Platformu yaptığı açıklamada, verilen hukuksal mücadele sonucunda kazananın Amasra halkı olduğunu belirtti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu karar; Bartın ili Amasra ilçesinde Tarlaağzı ve Gömü köylerinin bulunduğu alanın turizm, tarım, balıkçılık, kent ve kültür kimliğine aykırı olarak termik santral yapılamayacağının bir kez daha yargı tarafından onaylandığının kanıtıdır. Bu karar; termik santralin Bartın-Amasra coğrafyasından, haritalardan kesin olarak silineceği müjdesidir.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/15-yillik-mucadeleyi-amasra-halki-kazandi_184326.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!