Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Santral Kuramayan Şirket Belediye Başkanını Şikayet Etti

Bartın'ın Amasra ilçesine termik santral yapmak isteyen şirket, hukuk savaşını vatandaşların kazanması üzerine, önce belediyeye ve Belediye Başkanı Recai Çakır'a tazminat davası açtı; ardından Çakır'ı İçişleri Bakanlığına şikayet etti.

yapi.com.tr
Santral Kuramayan Şirket Belediye Başkanını Şikayet Etti

Yaklaşık 16 yıl önce Çevre Düzeni Planında yapılan değişikle Bartın’ın Amasra ilçesine termik santral yapılmak istendi. Bu talep üzerine başta Amasra Belediyesi, Bartın Platformu olmak üzere bölge halkı, şirkete karşı hukuk mücadelesi başlattı. Şirketin santral için aldığı 5 ÇED raporunu iptal ettiren vatandaşlar, açtıkları 8 davayı da kazandı. Ancak santral inadından vazgeçmeyen şirkete Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na (DİDDK) gitti. Geçtiğimiz Şubat ayında kararını açıklayan DİDDK, Danıştay 6. Dairesinin verdiği yürütmenin durdurulması kararının usul ve yasaya uygun olduğu ve kararın kaldırılmasını gerektiren durum olmadığına belirterek bakanlık ve şirket tarafından yapılan itirazı reddetti.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ve Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın birlikte eş sözcülüğünü yürüttükleri Bartın Platformu 2020 yılında, projenin Çinli ortaklarına süreci, şirketin icraatlarını ve santralin halk tarafından istenmediğini, şirketin 15 yılda 1 kilo dahi kömür çıkarmadığını anlatan bir mektup gönderdi. Hukuk mücadelesini ve Çinli ortağını kaybeden şirket, termik santrali yapamayınca, ticari itibarının zedelendiğini ileri sürerek Amasra Belediyesi ve Belediye Başkanı Recai Çakır’a 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

İstediği termik santrali yapamayan şirket, son olarak Belediye Başkanı Çakır’ı İçişleri Bakanlığına şikayet etti. Bakanlık olayın araştırılması için Bartın Valiliğini görevlendirdi. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan belediye, soruşturma açıldığını valiliğin bilgilendirmesiyle öğrendiklerini belirterek, “Amasra Belediye Başkanlığımıza ve Belediye Başkanımız Sayın Recai Çakır’a 1 milyon Türk Lirası talepli manevi tazminat davası açılmıştır. Söz konusu mesnetsiz, gerçeğe ve hukuka aykırı olarak ikame olunan davanın yanı sıra aynı holdingin yönetim kurulu başkanının hızını alamayarak Amasra Belediye Başkanımız Recai Çakır’ı aynı zamanda ilgili Bakanlığa şikâyet etmiş olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Belediyeden yapılan açıklamada ayrıca, yapılan şikayete bakanlığın itibar etmemesi gerektiğine vurgu yapılarak, şirketin iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/santral-kuramayan-sirket-belediye-baskanini-sikayet-etti_187143.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!