Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

1650 Yıllık Zeytin Ağacı Tescillendi

Manisa Kırkağaç'ta bir zeytin ağacı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından, 1650 yaşında bir 'Anıt Ağaç' olarak tescillendi. Üstelik hala 4 çeşit meyve veriyor...

yapi.com.tr
1650 Yıllık Zeytin Ağacı Tescillendi

Manisa’nın Kırkağaç ilçesine bağlı Bakır Beldesi’nde, 1650 yaşındaki zeytin ağacı, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından ’Anıt Ağaç’ olarak tescillendi.

DHA'nın haberine göre, Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi ile İlçe Müdürü Melikşah Taşkın, ağacın bulunduğu bölgede incelemeler yaptı. Manisa Valiliği tarafından başlatılan Turizm Seferberliği ve Markalaşma Projesi kapsamında ilçenin tarihi, kültürel ve beşeri zenginliklerinin tespit edilmesi ve tanıtılması için İlçe Marka Takımı’nın toplantısında alınan karar doğrultusunda; Bakır Beldesi’ndeki zeytin ağacının yaşının tespit edilmesi için Kaymakamlık tarafından Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bölümü’ne müracaat edildi. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Melikşah Taşkın, "Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Yasin Altan tarafından zeytin ağacının bulunduğu yerde yapılan incelemede ağacın yaşının 1650 olduğu resmi yazı ile bildirildi. İlçemizin tarımsal zenginliğinin çok eski yıllara dayandığının önemli bir belgesi olan zeytin ağacının anıt olarak tescillenmesi için Koruma Bölge Müdürlüğüne müracaat ettik. Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun kararıyla tabiat yapısı, ölçüleri ve diğer özellikleri bakımından anıtsal değere sahip olan zeytin ağacının ’Anıt Ağaç’ olarak tescil edilmesi uygun bulundu" dedi.

"Fırsata dönüştürülmeli"

Anıt zeytin ağacının tescil edilmesini fırsata dönüştürmek için tanıtım çalışmalarının yapılması gerektiğini belirten Taşkın, "İlçemiz konum itibariyle, Antalya ve Çanakkale karayolu üzerinde bulunuyor. Buraya gelen turistlerin yöreyi kolayca ziyaret edebilmesi için gerekli peyzaj projesi çalışmalarına başlıyoruz. Projenin hayata geçirilmesinin ardından anıt ağaç ve çevresine gelen ziyaretçiler için güzel bir çevre düzenlemesi yaparak hem anıt ağacı koruma altına alınmış, hem de gelen ziyaretçiler için uygun bir ortam hazırlamış olacağız. Anıt ağacın bundan sonraki süreçte gerek bakımı, gerekse zirai mücadele aşamasında yapılması gerekenler İlçe Müdürlüğümüz kontrolü altında olacaktır" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1650-yillik-zeytin-agaci-tescillendi_105437.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!