Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

17 Bin Ağaç İçin 30 Bin İmza Meclis’te

17 bin ağaca ev sahipliği yapan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ni kapsayan imar planıyla ilgili tepkiler büyüyor. Mimarlar Odası Trakya Şube Başkanı Fazlıoğlu, “Talebimiz parlamentonun planı iptal etmesi” diyor.

yapi.com.tr
17 Bin Ağaç İçin 30 Bin İmza Meclis’te

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Nisan ayında Bakırköy'de 1 milyon metrekare büyüklüğündeki 5 parsel için imar planı değişikliğine gitmesinin ardından Bakırköy Kent Savunması’nın planın iptali için başlattığı girişim sürüyor.

1 milyon metrekare ve 5 parsel üzerinden tasarlanan imar planının 910 metrekarelik kısmı 1927’den beri hizmet veren Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne ait.

İlçenin son yeşil alanı konumundaki, bahçesinde 17 bin ağacı barındıran hastane arazisi için Bakırköy’de 30 bin imza toplandı.

Mimarlar Odası Trakya Şube Başkanı Mustafa Fazlıoğlu ve Bakırköy Kent Savunması gönüllülerinden İlknur Türkoğlu süreci değerlendirdi.

“90 yıllık tarihi doku bozulmamalı”

Bianet'ten Pınar Tarcan'ın haberine göre, Mimarlar Odası Trakya Şube Başkanı Mustafa Fazlıoğlu, imar planında hastane için kamu-özel ortaklığına atıfta bulunduğunu kaydederek “Buradaki en büyük kaygımız 17 bin ağacın yerini betonun alma ihtimali” vurgusu yaptı.

Fazlıoğlu şöyle devam etti: “Bakırköy Kent Savunması olarak, Mimarlar Odası, Mühendisler Odası, STK temsilcileri ve Bakırköy’deki gönüllü vatandaşlardan oluşan tüm bileşenlerimizle karşı duyduk. Kent savunması kapı kapı dolaşıp halkı bilinçlendirmeye çalıştı ve bu imar planının iptali için toplanan 30 bin imzayı Meclis’e yolladık.

“Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde 90 yıldır süren ve hafızamızda yer eden dokunun bozulmasını istemiyoruz. Elbette binanın yapısı iyileştirilsin hatta sağlık hizmetleri iyileştirilsin. Ancak bu imar planıyla bu mümkün görünmüyor. Talebimiz parlamentonun da bunu anlayarak planı iptal etmesidir.

“Kapı kapı planı anlatıyoruz”

Bakırköy Kent Savunması gönüllülerinden İlknur Türkoğlu ise “Biz alanda ve hastane bahçesindeki etkinliklerle sesimizi duyurmaya devam ediyoruz.

“Kasım ayı için şehir hastaneleri gerçeği diye bir panel düzenlemeyi planlıyoruz kent savunması olarak bu panelde de şehir hastaneleri projesinin bize ne getireceğini ne götüreceğini halka anlatmayı amaçlıyoruz.

“Bakırköylülerin, İstanbulluların bu projeyi bilmeleri gerekiyor ki yarın öbür gün oraya aniden dozerler girdiğinde sadece birkaç kişi olmayalım yüzlerce binlerce kişi olalım. Bu hastanenin 17 bin ağaç var tarihi var” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/17-bin-agac-icin-30-bin-imza-mecliste_161930.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!