Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakırköy'deki Referanduma Katılım Yüzde 1 Bile Değil!

Bakırköy'deki yat limanı projesi için kamuoyu yoklaması yapıldı, ancak 200 bin nüfusluk ilçede sadece 3 bin kişi oy kullandı.

yapi.com.tr
Bakırköy'deki Referanduma Katılım Yüzde 1 Bile Değil!

Bakırköy’de yat limanı için yapılacak referanduma ‘OHAL’ gerekçesiyle izin verilmedi, bunun üzerine Bakırköy Belediyesi, Özgürlük Meydanı’na kurduğu sandıklarla ‘kamuoyu araştırması’ yaptı. Yapılan kamuoyu araştırmasına Bakırköy halkından katılım yüzde1’i bile bulmazken sandıklardan projeye onay çıktı. Kamuoyu araştırması için katılımın çok düşük olduğu ve önceden bilgi verilmediği için belediyeye tepki gösteren Bakırköy Çamlık Park Forumu Üyesi Ümran Serhan yapılan kamuoyu araştırmasını samimi bulmadığını belirti.

‘Sadece 3 bin kişi oy kullandı’

"Kamuoyu araştırması" adı altında yapılan oylamaya Bakırköy’de faaliyet yürüten demokratik kitle örgütlerinden ve Bakırköy Mimarlar Odasından tepki geldi. 200 bin nüfusa sahip Bakırköy’de sadece 3 bin kişi oy kullandı. Oy kullanması gereken Bakırköy halkının oy kullanmaya gitmediğini söyleyen Bakırköy Kent Savunmasından İlknur Türkoğlu, “Bakırköy’de yapılan hiçbir proje için Bakırköy halkına sorulmadı. Bunlardan biri de, Ataköy sahili için yapılan dolgu alanı. Belediye bu sahilin doldurulması için halka sormadan ruhsat verdi. Belediyenin denizin doldurulmasına ruhsat vermesi mega limanına ve akabinde yapılacak ek yapılara onay vermesi anlamına gelmektedir” dedi.

Evrensel'den Alicem Aydın'ın haberine göre, Türkoğlu, “Mega yat limanı projesi’ne karşıyız, bu proje ile Bakırköy halkının denize ulaşma imkanı kalmayacaktır. Yapılacak olan ek binalar, dolgu alanının dışında bulanan yeşillik alana yapılacak. Bu sebeplerden bu projeye karşıyız” diye konuştu.

‘Belediye ataköy sahiline yapılan dolgu alan için ruhsat verdi’

Bakırköy Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Fazlı, yapılması planlanan mega yat limanının anlamının sahillerin halka kapatılması olduğunu vurgulayarak, “Kamu alanlarının halkın kullanım alanından çıkartılmasına, denizlerin doldurulmasına karşıyız” dedi.

Belediyenin Ataköy sahiline yapılan dolgu alan için ruhsat verdiğini hatırlatan Fazlı, “Yapılması planlanan bir projeyi halka soracaksanız önce deniz dolgusuna ruhsat vermeden sormanız gerekiyor. Deniz dolgusu üstüne yapılacak olan liman ve ek binalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onay sürecindedir. Bu süreçte halk oylamasına gidilmesinin bir anlamı bulunmamaktadır” şeklinde konuştu. Fazlı, Belediyenin ‘kamuoyu araştırması’ adı altında oylama yapmadan önce halkı bu proje hakkında bilgilendirmesi gerektiğini söyledi.

‘Yapılan kamuoyu araştırması samimi değil’

Bakırköy Çamlık Park Platformu Üyesi Ümran Serhan,  belediye tarafından yapılan kamuoyu araştırmasını samimi bulmadıklarını söyleyerek, “Belediye kamuoyu araştırmasında samimi olsaydı bir bilgilendirme süreci başlatırdı fakat bu yapılmadı. Bakırköy sahili ilçe ile ilişkisi tamamen ortadan kaldırılmış durumdadır. Yapılan projeler sebebiyle denize ulaşma imkanımız kalmadı” dedi.

‘Belediye olarak bu projenin karşısındayız’

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, çoğulcu, şeffaf ve sosyal demokrat belediyecilik anlayışlarının gereği olarak bu kararı aldıklarını belirterek, “Belediye olarak bu projenin karşısındayız. Hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi

Ne olmuştu?

‘DATİ Holding’ tarafından başlatılan yat limanı projesi için Ataköy sahilinde 10 futbol sahası büyüklüğünde deniz doldurulmuş, Bakırköy Belediyesi inşaata hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle izin vermemişti. Holding, yasal sürenin dolmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığından inşaat ruhsatı almıştı. Bakırköy Belediyesi ise ruhsat iptali için dava açmış, mahkeme karar verilene kadar ruhsat yürütmesini durdurmuş, inşaat da mühürlenmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakirkoydeki-referanduma-katilim-yuzde-1-bile-degil_151819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!