Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

1999 Depremi’nde Hasar Alan Binaların Yıkımı Yeni Başladı

Marmara depreminde yerle bir olan Kocaeli’de hasarlı binalarda 8 bin kişi oturuyor. Belediye yıkım sürecini ise bu yıl başlattı.

yapi.com.tr
1999 Depremi’nde Hasar Alan Binaların Yıkımı Yeni Başladı

1999 yılındaki Marmara Depremi'nde 17 bin kişi hayatını kaybetti. Depremin merkez üssü Kocaeli ağır hasar gördü. Şehrin büyük bölümü yıkıldı. Deprem sonrası ayakta kalabilen 26 bina ağır, bin 452 bina da orta hasarlı olarak belirlendi. Aradan 22 yıl geçti bu binalar hala yıkılmadı ve içinde 7-8 bin vatandaş oturuyor. Ne belediye ne valilik binaları yıkmadığı gibi boşaltılmasını da sağlamadı.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre; TBMM Deprem Araştırma Komisyonu'na bilgi veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, “Normalde bunların hepsi ağır hasarlı ama orta hasarlı diye geçiyor. İçinde halen yaşanıyor. 2021 yılı içerisinde bu yapıların tamamının yıkımıyla alakalı süreç başlattık.” dedi.

Vatandaşlar binaları güçlendirmeye çalıştı
Gökmen Mengüç, şöyle devam etti: “Marmara depremi sonrası ağır ve orta hasar almış ve henüz yıkılmamış yapılarımız var. Ağır hasarlı 26 yapı var ve bunlar bir ya da 2 katlı. Ağır hasarlı yapıların güçlendirilmemesi gerekirken vatandaşlar kendi imkanlarıyla güçlendirmişler ve yargı kararıyla 5-6'sının da yıkımı da durdurulmuş. 1.452 tane de orta hasarlı yapımız var. Bu binaların güçlendirilmesiyle alakalı olarak Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından birer yıl uzatmak suretiyle 2009'a kadar bu uzatma yapıldı. 2009 sonrası yapılmadı.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1999-depreminde-hasar-alan-binalarin-yikimi-yeni-basladi_184253.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!