Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Orta Hasarlı Ev Sahipleri Ortada Kaldı

İzmir’de meydana gelen depremin ardından yaklaşık 5 bin civarı orta hasarlı binalara yeterli destek verilmedi.

yapi.com.tr
Orta Hasarlı Ev Sahipleri Ortada Kaldı

İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından, yaklaşık 6 bin orta hasarlı dairenin sahipleri gerekli desteği alamadı. Orta hasarlı binalarda olan ev sahipleri 5 bin TL yardım alırken, kiracılar ise 2 bin 500 TL yardım alabildi. Orta hasarlı binalar ise güçlendirme çalışmaları için hem 7269 sayılı afet kanunundan, hem de 6306 sayılı kentsel dönüşüm kanunundan yararlanabileceği öğrenildi.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; depremden sonra orta hasarlı binaların en kısa sürede güçlendirilmesi gerektiğini belirten Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İlker Kahraman, “Orta hasarlı bina sahiplerine 7269 Sayılı Yasa kapsamında güçlendirme kredisi verilecektir. Bu güçlendirme kredisi yapıların sağlıklı hale getirilebilmesi için bir fırsat olarak ele alınmalıdır. Ancak çeşitli aksamalar ve bürokratik engeller ve itirazlar sebebi ile orta hasarlı binalarla ilgili karar alınması bugünden itibaren yaklaşık bir buçuk yılı alacaktır. Bu bir buçuk yılda deprem olmayacağının garantisi var mıdır?” dedi.

Orta hasarlı binalara performans analizi yapılması gerektiğini vurgulayan Kahraman, “Orta hasarlı binaların el değiştirmeleri ve kiralanmaları söz konusudur. Önerimiz orta hasarlı binalar için de tapularda açıklama bulunmasıdır. Binanın güçlendirilmesi durumunda ilgili bilgilendirme kaldırılabilir. Ancak satışların bilinçli yapılabilmesi için bu çok gerekli bir önlemdir. Devletimiz vatandaşını oluşabilecek risklerden korumalı ve gerekli önlemleri almalıdır. Yaşam hakkı her şeyden önemlidir.” diye konuştu.

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş ise “Orta hasarlı binaların birçoğu güçlendirme yapılması gerektiği için tahliye edildi. Bu binalarda güçlendirme yapılmadan oturulmaması gerekiyor. Ancak orta hasarlı ev sahibi olan yurttaşlara yalnızca 80 bin TL kredi desteği veriliyor. DASK’ın da bu binalara ödeme yaptığı miktar çok düşük. Neredeyse onarım bedeli kadar bir ödeme yapılıyor. Birikimi olmayan yurttaşların işi çok zor.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/orta-hasarli-ev-sahipleri-ortada-kaldi_184200.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!