Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2 Asırlık Ermeni Kilisesi Restorasyon Bekliyor

Kayseri’nin Tomarza ilçesinde bulunan yaklaşık 2 asırlık Ermeni Surp Boğos Bedros Kilisesi, restorasyon bekliyor.

yapi.com.tr
2 Asırlık Ermeni Kilisesi Restorasyon Bekliyor

Kayseri'nin Tomarza ilçesinde bulunan Ermeni Surp Boğos Bedros Kilisesi çatı kaplama taşlarında oluşan çatlak ve kırıklar ile sütun ve duvarların alt kısımlarında oluşan sıva dökülmeleri nedeni ile restorasyon bekliyor.

İHA'da yer alan habere göre; Tomarza çarşı merkezindeki Ermeni Surp Boğos Bedros Kilisesi, 1837 yılında, yöresel geleneğe uygun olarak, düzgün kesme taş bloklar kullanılıp, yığma teknikle inşa edildi. Bir dönem, 1915 yılından sonra, depo ve sinema salonu olarak kullanılan kilise, aradan geçen zamanda ise bakımsızlığa terk edildi.

Çatı kaplama taşlarında çatlak ve kırıklar oluşan kilisenin sütun ve duvarlarının alt kısımlarında ise sıva dökülmeleri meydana geldi. Bakımsızlıktan çatı kısmı otlar ve yabani ağaçlar ile kaplanan kilisenin saçak silmelerinde de aşınma, kırılma ve çatlak oluştu.

Kayseri Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'nün girişimi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun kararı ile kilise için restorasyon ve dönüşüm projesi hazırlanması amacıyla kilise için plan, rölöve ve yapısal sorunları içeren öneri raporu hazırlandı. Yıkılma tehlikesi bulunan tarihi kiliseyle ilgili restorasyon çalışması ise henüz yapılmadı.

Tomarza Kaymakamlığının, kilisenin restorasyonuna yönelik çalışmaların başlatılması için Kayseri İl Kültür Müdürlüğü ile görüşmelerine devam ettiği öğrenildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2-asirlik-ermeni-kilisesi-restorasyon-bekliyor_183875.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!