Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2 Aylık Maaşa 1 Metrekare

Asgari ücretli bir yurttaş 2 aylık maaşıyla İstanbul’daki bir konutun 1 metrekaresini dahi alamıyor, 100 metrekare bir ev sahibi olması için 233 aylık yani 19 yıllık maaşını eve yatırması gerekiyor.

yapi.com.tr
2 Aylık Maaşa 1 Metrekare

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu İstanbul İstatistik Ofisi haziran ayına ilişkin konut satış istatistiklerini yayımladı. Konut satışları geçen yılın aynı ayına göre Türkiye genelinde yüzde 210, İstanbul’da ise yüzde 186 arttı. Yaşanan artışta konut kredisinde faizlerin ve peşinat oranının düşürülmesi etkili olsa da madalyonun diğer yüzünde halkın konut kredisi borçluluğu bulunuyor.

BirGün’den Ozan Gündoğdu’nun haberine göre; özellikle ipotekli yani kredi kullanılarak satılan konut sayısındaki artış rekor düzeyde. İstanbul’da geçen yılın haziran ayında bin 175 adet ipotekli konut satılırken, bu sayı bu yılın haziran ayında 14 bin 767’ye tırmandı. Türkiye genelinde ise geçen yıl 7 bin 319 olan ipotekli konut satış adedi bu yıl 101 bin 504’e yükseldi.

Faizin düşmesi fiyatları artırdı
Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle satışların arttığı doğru olsa da konut piyasasında yaşanan bir diğer gelişme, konut fiyatlarının artması. İstanbul İstatistik Ofisi’nin Merkez Bankası ve TÜİK verilerinden derlediği bilgilere göre geçen yıl mayıs ayında İstanbul’daki konutların metrekare bedeli ortalama 4 bin 668 lirayken, bu tutar bu yılın mayıs ayında ortalama 5 bin 423 liraya kadar yükseldi. Türkiye genelinde ise geçen yıl 2 bin 723 lira olan metrekare bedeli bu yıl 3 bin 325 liraya çıktı.

Faiz düşünce kiracılar gerçekten ev sahibi mi oluyor?
Konut fiyatlarının yükselmesi ülkenin servet eşitsizliğini katlıyor. “Faizler düşürülerek geniş halk kesimleri ev sahibi oluyor” iddiasını ise resmi veriler yalanlıyor. Halkın konut sorunu düşük konut kredisi faiziyle çözülmüyor, tam tersine gayrimenkul zenginleri birikimini hızlandırıyor. 2002’de ülkede toplam 16,4 milyon hane bulunurken 2019’da bu sayı 24,2 milyona çıktı. Bu haneler içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2002 yılında kendi evinde oturan hanelerin sayısı 12 milyon 14 bin’di. 17 yılın ardından ülkede milyonlarca yeni konut yapıldı ülke nüfusu ise 20 milyon arttı. Ancak kendi evinde oturan hane sayısında belirgin bir artış olmadı. 2019 yılı itibariyle kendi evinde oturan hanelerin sayısı 13 milyon 765 bine yükseldi. Buna karşın kiracı sayısındaki artış çok daha fazla. 2002’de 3 milyon 79 bin olan kiracı sayısı 17 yılın sonunda yüzde 117 artışla 6 milyon 685 bine yükseldi. Başka bir hesapla 2002’de hanelerin yüzde 73’ü kendi evinde otururken, bu oran 2019’da yüzde 57’ye geriledi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2-aylik-maasa-1-metrekare_181019.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!