Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2 Bin 300 Yıllık Tapınak Restore Ediliyor

Kazı ekibinden Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Davut Kaplan, 2 bin 300 yıllık Apollon Smintheus Tapınağı'nın restorasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

yapi.com.tr
2 Bin 300 Yıllık Tapınak Restore Ediliyor

Yenişafak'ın haberine göre, tapınağın restorasyonuna başlamadan önce çevre düzenlemesini gerçekleştirdiklerini dile getiren Kaplan, "Türkiye'de ilk kez bir kazı alanında çevre düzenlemesi olarak çimlendirme yapıldı. Bundaki amacımız, ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak, temiz bir ortam ve alanda restorasyon gerçekleştirmek" dedi.

Kaplan, çevreye rahatsızlık vermeden yaptıkları tüm restorasyon ve kazı çalışmalarını, ziyaretçilerin yakından görmesiyle her zaman ki gibi halkla bütünleştiklerini ifade ederek, "Bunu başardık ve kutsal alanı ziyarete gelenleri yeşil bir alanla karşıladık. Bunu başardığımız için mutluyuz. 2014 kazı sezonunda üst yapı çalışmalarına başlayıp tapınağın ön cephesini çoğunluğu özgün malzemeyle olmak üzere ayağa kaldırmak istiyoruz" diye konuştu.

Tapınağın cephesinde 1990 yılında yapılan restorasyona ek olarak tüm ön cephenin ayağa kaldırılması için iki aşamalı çalışma gerçekleştirildiğini anlatan Kaplan, şu bilgileri verdi:

"Çalışmanın birinci aşamasında temel güçlendirme ve statik çalışmalara ek olarak imitasyon basamakların dökümünü yaptık. İmitasyon malzeme sadece alt yapıda kullanıldı. Çünkü alt yapıya ve basamaklara ait özgün malzeme elimizde mevcut değil. Uygulamanın yapıldığı alanda tapınak yapısının tüf temelleri tahrip olduğundan restorasyon cephesi olarak yine ön cephe tercih edildi. Ardından özgün hali korunmamış andezit basamakların imitasyonu gerçekleştirildi. Bu sezon gerçekleştirilen temel güçlendirme çalışmalarının ardından, 2014 yılında yapılacak sütun kaideleri, tamburları ve başlıkları için çalışmalar da tamamlandı."

Apollon Smintheus Tapınağı

Tapınak, eski adıyla Külahlı olarak bilinen Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar beldesinin kuzeybatısı ile kuzeydoğusu arasında kalan vadinin başlangıç eteklerinde, Bahçeleriçi mevkisinde yer alıyor. Troas bölgesinde bugün için tek örnek olduğu belirtilen tapınakta Helenistik Çağ Anadolu mimarlığına imzasını atan mimar Hermogenes'in uyguladığı pseudodipteros (yalancı iki sıralı sütun) plan tasarımı kullanılmış, ön ve arka cephelerinde 8, uzun kenarlarında ise 14'er sütun dizisi bulunuyor.

Smintheion Antik Kenti'nde bulunan tapınakta mermer bloklarla döşenen kutsal alanda pronaos (kutsal ön oda), naos (kutsal oda) ve opisthodomos (arka oda) olmak üzere 3 oda, naosta Paroslu heykeltıraş Skopas'ın yaptığı ve 110 santimetrelik bacak parçası bulunan, tanrı Apollon'un heykeli yer alıyor.

Kaynaklarda, ünlü coğrafyacı ve seyyah Strabon'un 2 bin yıl önce yazdığı 'Geographica' adlı kitapta, kenti Yunanistan'dan gelen İonlar kuşattığı zaman, gece topraktan çok miktarda tarla faresinin çıkarak askerlerin silah ve teçhizatlarının deri kısımlarını kemirip kopardıkları ve bu yüzden kenti kuşatan İonların savaşı kaybettiğini yazdığı ve Lekton halkının minnet göstergesi olarak bu tapınağı inşa etmiş olabileceği belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2-bin-300-yillik-tapinak-restore-ediliyor_112374.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!