Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2 Trilyon $’lık ‘Maden’ Mevzuata Takılıyor

Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı tarafından yayımlanan rapora göre, önemli bir maden varlığına sahip olan ülkemizin, bugün itibariyle ekonomiye ka

Türkiyeb>Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı tarafından yayımlanan rapora göre, önemli bir maden varlığına sahip olan ülkemizin, bugün itibariyle ekonomiye kazandırılamayan yeraltı maden kaynaklarının tutarının 2 trilyon doları bulduğu bildirildi.
Rapora göre, girişimcinin önündeki en büyük engelin de mevzuad olduğu belirtildi. Raporda, mmadencilik sektöründe 2000-2010 yılları arasındaki planlanan hedeflere ulaşılabilmesi için, üretimde süreklilik, yeterlilik yüksek hammadde kalitesi, sermaye altyapı ve Ar-Ge çalışmalarının önemi vurgulandı. Türkiye’nin önemli bir altın potansiyeline de sahip olduğu kaydedilen raporda, halen altın aramalarına yönelik 8 önemli etüd çalışmasının sürdürüldüğü bildirildi. Bu sahalarda ilk etapta 10 milyar dolarlık bir altın rezervinin bulunduğu ifade edilen raporda, bu konudaki mevzuatın da yeniden düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

Maden Kanunu yenilenmeli
Raporda, uzun yıllardan bu yana yürürlükte bulunan Maden Kanunu’nun günün şartlarına göre yeniden çıkarılması ve Türkiye’nin 2 trilyon dolara ulaşan yeraltı kaynaklarının, ancak yeni bir maden yasası ile ekonomiye kazandırılabileceği vurgulandı. Rapora göre Türkiye, sahip olduğu maden kaynaklarını yeterince kullanamayan ve ekonominin hizmetine sunamayan nadir ülkelerden biri konumunda bulunuyor. Raporda ayrıca Türkiye’nin, bor, krom, trona, manyezit, altın, gümüş nadir toprak metalleri, mermer, yapı taşları, feldspat ve endüstriyel mineraller olarak önemli maden potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekilirken, girişimcilerin bu kaynakların ekonomiye kazandırma yönündeki mevzuatı aşamadığından yakınılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2-trilyon-lik-maden-mevzuata-takiliyor_3618.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!