Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Madenciliğe ‘Süper’ Teşvik

Hükümet, yeraltı zenginliklerinin değerlendirilmesi için madenciliğe süper teşvik getiriyor. Yeni Maden Kanunu Tasarısı’yla madencilik yatırıml

Türkiyeb>Hükümet, yeraltı zenginliklerinin değerlendirilmesi için madenciliğe süper teşvik getiriyor. Yeni Maden Kanunu Tasarısı’yla madencilik yatırımlarına en üst derecede devlet teşviki uygulanacak. TBMM Sanayi Komisyonu’nca oluşturulan alt komisyon raporunu tamamladı. Hükümetin gönderdiği tasarıyı masaya yatıran komisyon, madenciliğin teşviki için tasarıda öngörülen “kalkınmada öncelikli yörelere sağlanan tüm teşviklerden” yararlanma hükmünde değişiklik yaparak devlet teşvikinin kapsamını genişletti. Alt Komisyon, madencilik yatırımları için, “Devletin uyguladığı tüm teşviklerden en üst seviyede yararlanır” hükmünü getirdi.

Yasanın kapsamı genişletildi
Hükümetin Acil Eylem Planı’ndaki hedefleri arasında yer alan yeraltı zenginliklerinin değerlendirilmesi çerçevesinde, mevcut maden kanunun kapsamı da genişletildi. Kanun kapsamında olmayan bir çok maden tasarı kapsamına alındı. Alt komisyon, tasarıda sayılan madenleri birinci, ikinci ve üçüncü grup olarak sınıflandırdı. Bu madenlerin satışından elde edilecek ücreti de bu gruplandırmaya göre belirledi. Buna göre, ruhsat sahalarında üretilen madenlerden satış tutarının yüzde 2’si kadar devlet hakkı alınacak. Devlet hakkı, kum, çakıl, kil gibi birinci sınıf madenler için ise satış tutarının yüzde 4’ü olarak uygulanacak. Tasarıyla ürettiği madeni kendi tesislerinde mamul veya yarı mamul madde haline getirenlerden devlet hakkının yüzde 50’si alınmayacak. Tasarıyla, madenciliğin önündeki bürokratik engeller de kaldırılıyor. Orman, milli parklar, ağaçlandırma, tarım, mera, SİT alanları, su havzaları, karasuları ve turizm bölgelerinde madencilik faaliyetlerinin hangi şartlara göre yürütüleceğine Enerji Bakanlığı karar verecek. Maden işletme ruhsatı verilebilmesi için Enerji Bakanlığı’nın koordinatörlüğü’nde Sağlık, Çevre, Tarım ve Orman Bakanlığı ile gerektiğinde diğer bakanlıkların katılımıyla bir komisyon oluşturulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/madencilige-super-tesvik_3553.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!