Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

2013'ün İlk İki Haftasında 2,9 Milyar Dolar Değerinde Proje Üstlendik

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, müteahhitlik sektörünün 2013 yılına rekorla başladığını belirterek, sektörün yılın ilk iki haftasında Türkmenistan, Kazakistan ve Gürcistan'da 2,9 milyar dolar değerinde proje üstlendiğini açıkladı.

yapi.com.tr / AA
2013'ün İlk İki Haftasında 2,9 Milyar Dolar Değerinde Proje Üstlendik

Zafer Çağlayan, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, dünyanın en büyük müteahhitlik firmalarının yer aldığı 225 firma sıralamasında 33 firmayla ikinci sırada yer alan Türk müteahhitlik sektörünün, 2013 yılına 'vites yükselterek' rekorla başladığını ifade etti. Sektörün, bu yılın ilk iki haftasında Türkmenistan, Kazakistan ve Gürcistan'da 2,9 milyar dolar değerinde proje üstlendiğini bildiren Çağlayan, şunları kaydetti:
     
''Türk müteahhitlik sektörünün gözde ülkelerinden olan Türkmenistan'da müteahhitlik sektörümüz her geçen gün başarılarına yeni başarılar eklemekte, başarılarını perçinlemektedir. Müteahhitlik sektörümüz Türkmenistan'daki başarılarına bir yenisini daha ekledi. Polimeks firması 2013 yılının ilk günlerinde 2 milyar 253 milyon dolar değerindeki Türkmenistan Aşkabat Havalimanı Projesi'ni üstlendi. Bu rakam, bir Türk firmasının Türkmenistan'da tek kalemde üstlendiği en büyük proje bedelidir ve bu ülkede üstlenilen katma değeri en yoğun projelerden biridir.

2012 yılında 4,9 milyar dolarla en fazla proje üstlenilen ülke olan Türkmenistan, 2013 yılında da başlıca pazarlarımızdan bir tanesi olacaktır. Türk müteahhitlerince bugüne kadar Türkmenistan'da üstlenilen projelerin toplam tutarı 31 milyar doları aştı. Türkmenistan, Rusya Federasyonu'nundan sonra Türk müteahhitlik sektörünün en fazla proje üstlendiği 2'inci ülke konumundadır.''
    
''Bu sevindirici haberlere yenilerinin ekleneceğine inanıyorum''
    
Bakan Çağlayan, Türkmenistan'da sürdürülen yatırım programı kapsamında Türk firmalarınca teklif verilen projeler arasında Hazar Denizi kıyısında inşa edilecek liman tesislerinin, Türkmenistan karayolu ağının yenilenmesinin, yeni konut bölgelerinin ve sanayi tesislerinin kurulmasına yönelik projelerin yer aldığını bildirdi. Çağlayan, ''Önümüzdeki günlerde bu sevindirici haberlere yenilerinin ekleneceğine inanıyorum'' ifadesini kullandı.
     
Türkiye'deki müteahhitlik sektörüne ilişkin diğer sevindirici haberin Kazakistan'dan geldiğini belirten Çağlayan, Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş'nin Kazakistan'da 633 milyon dolar değerinde Aktogay Bakır İşleme Tesisi Projesi'ni üstlendiğini kaydetti.
     
Çağlayan, şöyle devam etti:

''2013 yılının ilk iki haftasında üstlenilen projelerin toplam bedeli 2,9 milyar dolar oldu. Bugüne kadar dünyada 241 milyar 300 milyon dolar değerinde proje üstlenen müteahhitlik sektörümüzün 2013 yılında da başarılarına başarı katacağı ve yeni rekorlara imza atacağına inanıyorum. Müteahhitlik sektörümüzün ilk göz ağrısı olan Libya'da düzenin tam tesis edilmesiyle, bu ülkede ve dünyanın diğer ülkelerinde üstlenilecek projelerle birlikte 2013 yılında müteahhitlik sektörümüz, istihdam sağlayarak, inşaat sanayi ihracatımızı artırarak Türkiye ekonomisine döviz kazandırmaya devam edecektir. Alınan projelerin hayırlı olmasını diliyor, müteahhitlik sektörümüzü başarılarından dolayı tebrik ediyorum.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/2013un-ilk-iki-haftasinda-2-9-milyar-dolar-degerinde-proje-ustlendik_103861.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!