Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Bugüne Kadar 20 Milyar Dolar Civarında Müteahhitlik İşleri Yapıldı''

Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Türk iş adamlarını Kazakistan'da görmek istediklerini söyledi. Bilim Yolu Eğitim, Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM) tarafından düzenlenen uluslararası sempozyum için Malatya'ya gelen Tüymebayev, Vali Ulvi Saran'ı makamında ziyaret etti.

yapi.com.tr / AA
''Bugüne Kadar 20 Milyar Dolar Civarında Müteahhitlik İşleri Yapıldı''

Foto: Tuba Karahan (AA)

Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Türk iş adamlarını Kazakistan'da görmek istediklerini söyledi. Bilim Yolu Eğitim, Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM) tarafından düzenlenen uluslararası sempozyum için Malatya'ya gelen Tüymebayev, Vali Ulvi Saran'ı makamında ziyaret etti.

Tüymebayev, görüşmede Malatyalı iş adamlarını Kazakistan'da yatırım yapmaya davet etti. Vali Saran da, Kazakistan'ın hem ekonomik açıdan, hem de Asya'daki siyasi ağırlığı açısından önemli bir ülke olduğunu, Türkiye ile dostane ilişkiler içerisinde bulunduğunu belirterek, Tüymebayev'i Malatya'da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı da ziyaret eden Tüymebayev daha sonra Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ile görüştü. Tüymebayev, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kazakistan arasında 3,9 milyar dolar civarında ticari ilişkiler bulunduğunu belirtti. Bu oranı artırmayı amaçladıklarını ifade eden Tüymebayev, ticari ilişkileri 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Önümüzdeki sene Kars-Tiflis-Bakü ve Van-İran-Türkmenistan-Batı Kazakistan demiryolları bittiği zaman nakliye açısından bir sorun kalmayacağını belirten Tüymebayev, demiryollarıyla ticari ilişkilerin daha da artacağını düşündüğünü kaydetti.

Türkiye'nin ekonomik alanda dünyada ayrı bir yeri bulunduğunu ifade eden Tüymebayev, Türkiye'nin Avrupa'da 6'ncı, dünyada 16'ncı sırada olmasının büyük bir avantaj olduğunu vurguladı. Tüymebayev, ''Türk iş adamlarını Kazakistan'da görmek istiyoruz'' dedi.

Kazakistan'daki Türk şirketlerinin genellikle müteahhitlik üzerine çalıştığını anlatan Tüymebayev, bugüne kadar 20 milyar dolar civarında müteahhitlik işleri yapıldığını belirtti.

Kazakistan ile Beyaz Rusya arasında gümrük birliği bulunduğunu dile getiren Tüymebayev, bunun iş adamları için büyük kolaylıklar sağladığını kaydetti. Tüymebayev, ''Türkiye'de üretim yaparak oraya satma yerine Kazakistan'da üretim yaparak orada ihracat yapmanız daha avantajlı olur diye düşünüyorum'' dedi.

Malatya'nın da bu konuda büyük bir tecrübesi bulunduğunu, tekstil, tarım ve sanayi alanında gelişen bir şehir olduğunu ifade eden Tüymebayev, Türkiye-Kazakistan arasındaki ilişkilerde Malatya'nın da kendi yerini alması gerektiğini vurguladı.

Hasan Hüseyin Erkoç da son 16 yılda ciddi mesafe kat eden Kazakistan ile Türkiye'nin ticari ilişkilerinin her geçen gün arttığını söyledi.

Kazakistan'ın dünya enerji kaynakları bakımından zengin bir ülke olduğuna dikkati çeken Erkoç, ''Türk iş dünyası olarak komşu ülkelerle ve Türk devletleri ile ticari ilişkilerimizi artırmak hedefindeyiz'' dedi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/bugune-kadar-20-milyar-dolar-civarinda-muteahhitlik-isleri-yapildi_91356.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!