Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetlerine Elektronik Ortam Desteği

Yurt dışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetleri kapsamında gerçekleştirilecek ihracat ve ithalat işlemleri, elektronik ortamda yapılabilecek.

yapi.com.tr / AA
Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetlerine Elektronik Ortam Desteği

Ekonomi Bakanlığı'nın Yurt Dışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Kapsamında Yapılacak İhracat ve İthalata İlişkin Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, firmaların, yurt dışında müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmet alanlarında üstlendikleri işlere ilişkin 'iş alındı' belgesi onay işlemleri, elektronik başvuru sistemi uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek.
     
Üstlenilen işe ilişkin geriye dönük olarak en fazla bir takvim yılı içinde işveren ile firma arasında imzalanan müteahhitlik veya teknik müşavirlik hizmet sözleşmesinin aslı veya noter tasdikli örneği, onay için Bakanlık yurt dışı teşkilatına sunulacak. Elektronik başvuru sistemi üzerinde doldurulan ve kayda alınan 'iş alındı' belgesinin Bakanlık yurt dışı teşkilatınca elektronik ortamda onaylanması gerekecek. Talep halinde söz konusu belgenin basılı nüshasının Bakanlık yurt dışı teşkilatına onaylatılması mümkün olacak. Belgede işin süresi, hizmet sözleşmesinde belirtilen süre dikkate alınarak hesaplanacak. Bakanlık, yapım süreci başlamış veya tamamlanmış müteahhitlik işlerinin başladığını veya tamamlandığını tespit etmek amacıyla mahallinde denetim yapabilecek.
    
'İş alındı' belgesi süre uzatımı
    
Firma tarafından verilen taahhütlerin geçerli sebeplerle veya işverenin yazılı onayı ile durdurulması ve/veya sözleşme süresinin uzatılması hallerinde, Bakanlık yurt dışı teşkilatı tarafından "iş alındı" belgesi üzerinde süre uzatımı yapılabilecek. Süre uzatımı başvuruları, elektronik başvuru sistemi uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek. Doğal afet, yangın, salgın hastalık, ihtilal, isyan, iç kargaşa, ambargo, ekonomik ve siyasi krizler ve grev gibi mücbir sebeplerden dolayı işin sözleşmede belirtilen sürede tamamlanamaması halinde, geçici ihracat izin süresi, firma başvurusu üzerine ve durumun Ekonomi Bakanlığı yurt dışı teşkilatınca veya söz konusu teşkilatın bulunmadığı/yetki sahibi olmadığı yerlerde başkonsolosluklarca veya konsolosluk şubelerince belgelenmesi koşuluyla genel müdürlükçe durdurulabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yurt-disi-muteahhitlik-hizmetlerine-elektronik-ortam-destegi_107169.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!