Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2017’de Emlak Sektörünü Neler Bekliyor

2016 yılı tüm dünyada, özellikle Türkiye’de hemen hemen her sektör için dalgalı bir yıl oldu. Emlak sektörü, tahminleri de yanıltmadı; en güvenli ve dolayısıyla yatırımın en fazla olduğu sektörler arasında başı çekti.

yapi.com.tr
2017’de Emlak Sektörünü Neler Bekliyor

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, 1 milyon 248 bin konut satışı ile 2015’te rekorunu egale eden emlak sektörünün şimdiden bu barajı 2016’da aşacağını gösterdiğini, daha Ekim 2016 dönemi itibarıyla 1 milyon 100 bin barajını zorlayan satış adetlerinin zaten yılsonu ve 2017 trendini açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Hakan Erilkun, 2017 yılında emlak sektörü ile ilgili görüşlerini şu sözlerle ifade etti: “Tüm dünyayı etkileyen kriz ortamı emlakı en güvenli ve en karlı yatırım aracı olarak tutmaya devam ediyor. Paradan para kazanmanın sona erdiği, birikimlerin mutlaka yatırımla değerlenmesi gereken Türkiye ekonomisinde bunun en güvenli ve nakit en çabuk dönebilen şekli için tek alternatif ‘emlak’. Ülkemizde tüm çalkantılara rağmen konutların % 48’i mortgage kredisi ile satılıyor. İşte son büyük ekonomik çalkantıların ortaya çıktığı Ekim 2016 döneminde her şeye rağmen 131.000’i aşan aylık emlak satışının gerçekleşmesi de bunun bir diğersomut göstergesidir. Kaldı ki bu satışlara maketten satışların dahil olmadığını da eklemek gerekir. “

 
AltınAltın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun

Bu önlenemez yükselişte devlet desteğinin çok etkili olduğunu vurgulayan Erilkun, ‘Emlak sektöründeki bu güven aslında devletten kaynaklanıyor. Zira son 15 yıldır ekonominin ana lokomotifi sadece emlak ve inşaat. O kadar ki devletin bile emlakçı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çok yakın bir geçmişte Anadolu’da modern yapılar görmek mümkün değilken bugün Güneydoğu Anadolu bölgemizin en uç noktalarında bile hızla yükselen nitelikli dev projeler devlet eliyle inşa ediliyor’ dedi. Erilkun, emlak sektörünün yükselişini yıllık değil daha uzun vadede değerlendirmek gerektiğini de şu sözlerle ifade etti: “2017 yılında tüm dünyada makro açıdan taşların yerine oturacağını, ancak bunun için özellikle gelişmiş ülkelerde radikal bazı kararların uygulanmaya başlayacağını söylemek mümkün. Zira siyasetle iç içe geçmiş çok önemli para politikaları gelecek 10 (on) yıla şekil verecektir. İşte hızla kalkınan ve çok önemli stratejik konuma sahip Türkiye’de de ekonominin lokomotifi bu doğrultuda emlak olacak, özellikle Kanal İstanbul güzergahının netleşmesi ile bu güzergahta İstanbul’un batı kanadında ilgili noktalarında, Anadolu’da ise henüz yeterli gelişim sağlanamamış bakir noktalarında inşa edilecek dev projelerle ekonominin itici gücü olmaya devam edecek ve 2017 sonunda 1 milyon 300 bin satışını aşan yüzde 5’lik bir büyüme grafiği görülecek.”

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/2017de-emlak-sektorunu-neler-bekliyor_153170.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!