Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

2050'de Dünyanın Üçte İkisi Kentli Olacak

BM Ekonomik ve Sosyal İşler Birimi tarafından yayınlanan 'Dünya Kentleşme Beklentileri' 2014 raporunda, halen dünya nüfusunun yüzde 54'ünün kentlerde yaşadığı belirtilerek; bu oranın 2050 yılında yüzde 66'ya çıkmasının beklendiği kaydedildi.

yapi.com.tr / AA
2050'de Dünyanın Üçte İkisi Kentli Olacak

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 'Dünya Kentleşme Beklentileri' 2014 raporuna ilişkin yapılan açıklamada, ekonomik büyümenin kentleşmeyi de etkileyeceği vurgulanarak; 2050 yılına kadar Hindistan, Çin ve Nijerya'nın kırsal bölgelerinin büyük bölümünün kentleşeceği ve 2 buçuk milyar kişinin daha kentli nüfusa ekleneceği belirtildi.

Mega kentlerin mevcut nüfuslarına yer verilen raporda, en kalabalık kentler olarak 38 milyon nüfusla Tokyo, 25 milyon nüfusla Yeni Delhi, 23 milyonla Shanghai, 21'er milyon nüfusla Mumbai ve Sao Paulo sıralandı. Tokyo'nun 2030'da 37 milyona düşeceği ancak dünyanın en kalabalık şehri olmaya devam edeceği belirtilen raporda, halen 25 milyon nüfusla ikinci sırada olan Yeni Delhi'nin ise 2030'da 36 milyon nüfusa yükselmesinin beklendiği ifade edildi.

Rapora göre, dünya genelindeki 28 mega kentin 16'sı Asya'da, 4'ü Latin Amerika'da, 3'er tanesi Afrika ve Avrupa'da, iki tanesi de Kuzey Amerika'da bulunuyor.

Kentleşme oranının en yüksek olduğu bölge yüzde 82 kentli nüfusla Kuzey Amerika. Latin Amerika ve Karayipler'de kentli oranı yüzde 80 iken Avrupa'da bu oran yüzde 73.

Dünya kırsal nüfusunun yüzde 90'ını barındıran Afrika ve Asya'nın hızla kentleşeceği belirtilen raporda, bu hızlı kentleşmenin alt yapı, eğitim, sağlık başta olmak üzere bir çok problemi de ortaya çıkaracağı vurgulandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2050de-dunyanin-ucte-ikisi-kentli-olacak_122394.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!