Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''27 Avrupa Ülkesi Arasında Doğalgazı OSB'lere En Ucuz Sağlayan Ülkeyiz''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''27 Avrupa ülkesi arasında doğalgazı OSB'lere en ucuz sağlayan birinci ülkeyiz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''27 Avrupa Ülkesi Arasında Doğalgazı OSB'lere En Ucuz Sağlayan Ülkeyiz'' Foto: Cem Öksüz (AA)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun (OSBÜK) Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. OSB Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda düzenlen 10. Olağan Genel Kurulunda, Türkiye için enerji verimliliğinin büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Enerji verimliliğiyle ilgili Enerji Verimliliği Strateji Belgesi'nin hazırlayan Türkiye'nin bu alanda gerekli bilgiye sahip olduğunu ama uygulamada eksiklerinin bulunduğunu belirten Bakan Yıldız, sanayicilerden enerji verimliliği konusunda yapacakları yatırımlara ek bir harcama gözüyle bakmamalarını istedi.

Enerji tasarrufunun sağlanması için yapılacak küçük yatırımların toplamının Türkiye'nin yeni enerji yatırımları yapmasına gerek bırakmayacağını vurgulayan Yıldız, enerji verimliliği konusunda yapılacak yatırımları kısa sürede kendisini amorti edebilme özelliğine sahip olduğunu kaydetti.

Bakan Yıldız, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz gibi kaynaklara sahip olmamasına rağmen sanayicisine ucuz enerji sağlamayı başaran birkaç ülkeden biri olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

''Bugün, 27 Avrupa ülkesi arasında doğalgazı OSB'lere en ucuz sağlayan birinci, 22 ülkesi arasında ise elektriği en ucuz sağlayan birkaç ülkeden biriyiz. Bu ister giydirilmiş ister giydirilmemiş fiyatlarla böyle. Toplumda ağız alışkanlığı var, 'doğalgaz pahalı, elektrik pahalı' diye. Gerçek hiçte böyle değil. Biz bunu doğalgazı dövizle alıp lira ile satan bir ülke olarak yapıyoruz. Rusya'daki toplantılarda fiyatları öğrenince nasıl başardığımıza şaşırdılar. Çünkü biz dünyanın gerçeklerine göre hareket ediyoruz.''

''OSB'lere lisanslı doğalgaz dağıtım yetkisi verilsin''

OSBÜK ve ASO Başkanı Nurettin Özdebir de yıllardır sağlıklı ve çevreye duyarlı sanayileşme için OSB'lerin en uygun yöntem olduğunu ifade ettiklerini anımsatarak, sanayi işletmelerinin OSB'lerde toplanmasının teşvik edilmesini ve OSB'lerin yatırımcılar için cazip hale getirilmesini istediklerini söyledi.

Yeni Teşvik Sisteminde, OSB'lerde yapılacak yatırımlara içinde bulundukları bölgenin bir alt sıradaki bölge teşviklerinden yararlanma imkanının tanınmasının kendilerini memnun ettiğini ifade eden Özdebir, şunları kaydetti:

''OSBÜK olarak OSB'leri ilgilendiren her türlü mevzuat düzenlemesini yakından takip etmekte, mümkün olduğunca hazırlık çalışmalarına iştirak ederek görüş ve önerilerimizin düzenlemelere yansımasına azami çaba gösteriyoruz. OSB'lere lisanslı doğalgaz dağıtım yetkilerinin verilmesini istiyoruz. İmtiyaz sözleşmeleri sona eren ve yenilenecek olan dağıtım şirketlerine hiç bir hizmet almadan taşıma bedeli artık ödemek istemiyoruz. Doğalgaz fiyatlarında OSB'ler daha cazip hale getirilmeli ki sanayiciler üretim için OSB'leri tercih edebilsin. BOTAŞ'ın bütün OSB'lere OSB tarifesi üzerinden doğalgaz tedarik güvencesi vermesi sağlanmalıdır. Yine BOTAŞ'ın şartsız olarak OSB'lere son dakikada tek taraflı hazırlanmış sözleşme dayatılmamalı ve herkese eşit davranılmalı ve şeffaf olunmalı.''

''Organize sanayi bölgelerinin daha iyi, daha dikkatli yönetilmesi lazım''

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de organize sanayi bölgelerinin daha iyi, daha dikkatli yönetilmesi gerektiğini belirterek, ''OSB yönetiminin, kaçak yapılaşmaya izin vermemesi lazım'' dedi.

Ergün, organize sanayi bölgelerinin (OSB) Türkiye'nin sanayileşmesindeki önemini, değerini dünyada herkesin takdir ettiğini ve OSB'lerin gerçekten bölge için örnek teşkil ettiğini söyledi. Herkesin bunların nasıl başarıldığını merak ettiğini belirten Ergün, şöyle devam etti:

''Bölgemizdeki birçok ülke için örnek teşkil eden bir organize sanayi bölgesi yapımız var. 50 senelik bir tecrübemiz var. Bir mevzuat yeniliğine ihtiyaç var. Zaman zaman tadilatlar yapıldı ama kapsamlı bir gözden geçirmeye ihtiyaç var.

Ancak, bölge enflasyonu oluşmaya başladı. Organize sanayi bölgesi, endüstri bölgesi, teknoloji geliştirme bölgesi, serbest bölge, şu bölgesi, bu bölgesi... Bu konularda o kadar fazla icat çıkarmaya gerek yok, başka konularda çok çıkarılacak icatlar var. Bu konuda, yeterince icat çıkarılmış birbirinin tekrarına başladı işler. Yenilik yapacağımız işler başka alanlardır.''

Bakan Ergün, organize sanayi bölgelerinin mevcut halinde daha iyi, daha dikkatli yönetilmesi gerektiğini belirterek, OSB yönetimlerinin kaçak yapılaşmaya izin vermemesi gerektiğini bildirdi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/27-avrupa-ulkesi-arasinda-dogalgazi-osblere-en-ucuz-saglayan-ulkeyiz-_100640.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!